Tupolew dziś nie poleci. Eksperyment znów odsunięty w czasie

- Nie będzie planowanego na dziś oblotu weryfikacyjnego rządowego Tu154M - ustaliło TOK FM.

Samolot miał być sprawdzony po naprawie usterki jednego z wyświetlaczy i przygotowany do eksperymentu, który chce przeprowadzić komisja badająca okoliczności katastrofy smoleńskiej. Na piątek zaplanowano pierwszy z dwóch oblotów - informowały wczoraj Siły Powietrzne. W ostatniej chwili zmieniono plany.

- Dzisiaj o godz. 15 odbędą się tylko loty szkolne pilotów 36. specpułku - poinformował ppłk. Robert Kupracz z Dowództwa Sił Powietrznych. Samolot ma być testowany także w sobotę, ale kiedy odbędzie się ostatni oblot weryfikacyjny - nie wiadomo.

Słowo honoru niedotrzymane

W poniedziałek rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz powiedział, że wojsko w tym tygodniu zamierza zakończyć przygotowania Tu-154M do lotów. - Bardzo chcielibyśmy zakończyć te nasze procedury do końca tego tygodnia- mówił Kupracz, jednocześnie zastrzegając, że tupolew jest bardzo skomplikowanym urządzeniem, więc nie można przesądzać o żadnych datach. Dodał jednak, że dotrzymanie tego terminu wojsko postawiło sobie za punkt honoru.

Przygotowania do eksperymentu na tupolewie

Aby Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego oraz prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej mogły przeprowadzić eksperyment na jedynym polskim tupolewie Tu-154M, samolot musi spełnić pewne wymagania.

Jak mówił ppłk. Kupracz, maszyna musi przejść m.in. dwa obloty. Podczas pierwszego z nich, weryfikacyjnego, samolot będzie sprawdzany w powietrzu przez odpowiedni czas. Natomiast po wylądowaniu wojskowi m.in. zapoznają się z zapisami urządzeń rejestrujących i przejrzą najważniejsze podzespoły. Jeśli maszyna pomyślnie przejdzie ten test, czeka ją jeszcze oblot komisyjny. Służy on sprawdzeniu, czy Tu-154M jest gotowy do lotów o statusie HEAD, czyli przewozów osób pełniących najwyższe funkcje w państwie.

Dopiero po pomyślnym zakończeniu obu oblotów na samolocie będzie można przeprowadzić eksperymenty procesowe.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM