Rzecznik rządu: "Polacy zaakceptują budowę elektrowni jądrowej"

Rzecznik rządu Paweł Graś jest przekonany, że Polacy zaakceptują budowę elektrowni jądrowej w swoim kraju. Podkreślił, że pierwsza tego typu elektrownia może zacząć działać w Polsce już w 2020 roku. Dyskusje na temat bezpieczeństwa takich elektrowni pojawiły się po awarii elektrowni jądrowej w Japonii po trzęsieniu ziemi.

Rzecznik rządu zapewniał w Programie Trzecim Polskiego Radia, że polska elektrownia będzie bardzo bezpieczna. - Dlatego, że dopiero przymierzamy się do budowy elektrowni atomowej, mamy szanse na przyjęcie jak najbardziej bezpiecznego pakietu technologicznego - powiedział rzecznik.

Podkreślił, że elektrownia atomowa w Polsce jest potrzebna, gdyż potrzeby w zakresie energetyki rosną i niezależnie od tego, jak będą rozwijać się inne potencjalne źródła energii, konieczny jest program energii atomowej. Rzecznik dodał, że jeśli plany rządu się powiodą, to pierwsza elektrownia atomowa w naszym kraju ma szansę zacząć pracę w 2020 roku. - W tej chwili trwa poszukiwanie technologii , głównie pod względem jak największego bezpieczeństwa - podkreślił Graś.

Paweł Graś powiedział, że rząd przewiduje debatę społeczną w tej sprawie jednak - jak podkreślił - sytuacja jest zupełnie inna niż kilkanaście lat temu, kiedy Polacy protestowali przeciwko budowie elektrowni. - W tej chwili raczej gminy biją się o to, żeby na ich terenie ta elektrownia powstała. Także jestem spokojny, że będzie w Polsce akceptacja dla tego źródła energii - powiedział minister Graś.

Tsunami w Japonii. Nowy wybuch w elektrowni Fukushima I >>>

Czy obawiasz się elektrowni atomowych w Polsce?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM