"Pospieszalski nie powinien mieć zakazu wstępu do TVP" - deklaruje Juliusz Braun

P.o. prezesa TVP stawia na pluralizm. I zapowiada, że chce porozmawiać z Janem Pospieszalskim na temat jego ew. powrotu do telewizji publicznej. - To nie jest osoba, która powinna mieć zakaz wstępu do TVP - podkreślał Juliusz Braun. Według gościa TOK FM Paweł Miter nie powinien być jedynym, który odpowie za słynną sprawę załatwienia pracy w TVP dzięki fałszywemu e-mailowi z Kancelarii Prezydenta.

Juliusz Braun od dwóch tygodni pełni obowiązki prezesa TVP. Zapowiada, że nie zamyka drzwi przed Janem Pospieszalskim. Choć jedna z pierwszych podjętych przez niego decyzji dotyczyła tego, że program kontrowersyjnego publicysty nie wraca na antenę.

- Pospieszalski nie jest osobą, która powinna mieć zakaz wstępu do telewizji. Na pewno nie. W TVP jest miejsce na różne poglądy i punkty widzenia - mówił Juliusz Braun w Poranku Radia TOK FM. - Chciałbym z panem Pospieszalskim, którego znam od dawna, porozmawiać spokojnie - zapowiedział p.o. prezesa TVP.

Pytany przez Dominikę Wielowieyską, czy w telewizji publicznej jest miejsce na prezentację filmów Jana Pospieszalskiego "Krzyż" i Joanny Lichockiej "Mgła" Braun odpowiedział: "nie widziałem tych filmów, być może to jest dobry materiał do jakiejś dyskusji na antenie". - Z założenia staram się nie wykluczać niczego. Poza przekazem nierzetelnym - deklarował.

Kara nie tylko dla studenta

Według Julisza Brauna słynna sprawa Pawła Mitera "to kompromitacja kilku urzędników". Komentując "prowokację" studenta, który podszywając się pod szefa Kancelarii Prezydenta błyskawicznie załatwił sobie pracę w TVP, unikał stwierdzenia, że to kompromitacja telewizji publicznej. - Tam setki ludzi porządnie pracują - podkreślał.

Firma prowadzi kontrolę i zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury w sprawie oszustwa. - Już Adam Mickiewicz powiedział - my na nieobecnych całą winę zwalim - tak p.o. prezesa TVP podsumował dotychczasowe wyjaśnienia składane przez osoby, które uczestniczyły w "zatrudnianiu" Mitera. Pracownicy telewizji całą winę zrzucają na nieżyjącego prezesa Włodzimierza Ławniczaka, do którego dotarł pierwszy e-mail od studenta.

- To pokazuje pewien patologiczny sposób myślenia: ktoś zadzwonił z jakieś kancelarii, to my zatrudnimy. Nawet gdyby chcieli tego młodego człowieka zatrudnić, to trzeba było zapytać o kwalifikacje, dorobek i wszystko od razu by się wyjaśniło. Ta procedura była skrajnie patologiczna - komentował Julisz Braun.

Gość Poranka Radia TOK FM uważa, że Miter nie powinien być jedyną osobą, która poniesie konsekwencje prowokacji. - Gdyby jedynie ten chłopak miał ponieść karę to byłoby nie do przyjęcia. Czekam więc na wyniki wewnętrznego śledztwa - powiedział Braun.

Nowa ustawa medialna nie taka straszna

P.o. prezesa TVP - a w przeszłości przewodniczący KRRiT - uspokajał w TOK FM wszystkich zaniepokojonych zapisami nowej ustawy medialnej. Nowelizacja, która trafiła już do Senatu, wprowadza przepisy dotyczący internetu. I to właśnie one najbardziej niepokoją ekspertów.

Julisz Braun przyznał, że ustawa "jest dość trudna". - Ale w innym miejscu jest definicja tego, co jest usługą audiowizualną. Blog nie jest usługą audiowizualną w myśl tych przepisów. Nie ma groźby, żeby blogi trzeba było rejestrować. To nadmiernie nerwowa reakcja - powiedział gość TOK FM.

Według Brauna jeśli pojawią się jakieś uwagi do nowelizacji ust. medialnej "zostaną uważnie wysłuchane" w Senacie.

Minister Arabski naciskał na publiczne media Skandal - ocenia opozycja>>

DOSTĘP PREMIUM