Tupolew znów może przewozić VIP-ów

Pomyślnie zakończyły się loty testowe rządowego tupolewa. Samolot znowu może służyć najważniejszym osobom w państwie - informuje Radio ZET.

Tupolew wykonał loty, dzięki którym uzyskał tzw. status HEAD, czyli uprawnienia do wożenia prezydenta, premiera i innych ważnych osób w państwie. Testy odbyły się wczoraj wieczorem i w nocy.

Według Dowództwa Sił Powietrznych po uzyskaniu statusu HEAD - samolot jest gotowy do eksperymentów śledczych. Muszą je przeprowadzić prokuratura i komisja Jerzego Millera, aby zakończyć prace nad raportem dotyczącym przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Na nowe samoloty jeszcze poczekamy

Tymczasem RMF FM podaje, że o kolejne miesiące opóźni się przetarg na nowe samoloty dla VIP-ów. Przesuwany od jesieni, przetarg wymaga znowelizowania dwóch ustaw. Ich projekty nie wyszły jeszcze z rządu.- Chodzi o nowelizację, dotyczącą zakupu i eksploatacji nowych samolotów - mówi Janusz Sejmej, rzecznik MON. Samolotu nie kupi Kancelaria Premiera, ale MON. Zdecydowano o tym w styczniu, ale projektami zmian, które to umożliwią rząd jeszcze się nie zajął.

DOSTĘP PREMIUM