Jak telewizje pokażą obchody 10 kwietnia? TVP: "Z dużym pietyzmem"

PRZEGLĄD PRASY. Relacje ze Smoleńska, Katynia i warszawskiego Krakowskiego Przemieścia - tak obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej pokaże Telewizja Polska 10 kwietnia. TVN z kolei planuje specjalne wydanie "Faktów" prosto ze Smoleńska, a większość dyskusji dotyczących katastrofy - na antenie TVN24.

- Niedawno dowiedzieliśmy się, że mamy nie robić rocznicy z aż takim rozmachem, jak planowano. Będzie nacisk na pokazywanie tego, co się dzieje przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie, gdzie zgromadzą się zwolennicy PiS - mówi "Rzeczpospolitej" osoba z Telewizji Polskiej. P.o. rzecznika telewizji - Joanna Stempień-Rogalińska - zapewnia jednak, że stacja traktuje 10 kwietnia "z dużym pietyzmem, rzetelnością i poszanowaniem odczuć społecznych". Dodała jednak, że ciągle jest przygotowywana oferta programowa na ten dzień.

Wiadomo, że w planach jest relacja ze Smoleńska, Katynia i Warszawy: z Krakowskiego Przedmieścia i archikatedry św. Jana. Program 1 od rana ma nadawać specjalny rocznicowy program, prowadzącymi rozmowy studyjne będą Iwona Schymalla i Michał Adamczyk.

W TVP widzowie zobaczyć będą mogli, oprócz relacji, filmy dokumentalne: Moniki Sieradzkiej, Pawła Nowackiego, Artura Żmijewskiego i Wojciecha Barczaka. Nie będzie natomiast specjalnego studia "Wiadomości" w Smoleńsku, gdyż - jak mówi szefowa "W" Małgorzata Wyszyńska - większość uroczystości odbędzie się w kraju.

Za Smoleńska nadawać będzie natomiast ekipa "Faktów" TVN, większość materiałów związanych z obchodami rocznicy wyemituje stacja informacyjna TVN24. W planach jest m.in. specjalne wydanie "Kropki nad i", "Loży prasowej" oraz emisja filmu dokumentalnego Ewy Ewart "W milczeniu".

Więcej o tym, co pokaże telewizja 10 kwietnia - dzisiaj w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM