Wyciek toksycznego fosgenu w Bydgoszczy

Po godz. 13. doszło do awarii jednego z rurociągów w zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. W porę zadziałały zabezpieczenia na rurociągu i nie doszło do dalszego rozprzestrzeniania się gazu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

- Zawory w momencie jakiegokolwiek rozszczelnienia automatycznie zamykają się i wysyłają sygnał bezpośrednio do nas - relacjonuje Mariusz Wawerka rzecznik Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej, która szkoli oddział chemiczny w straży. - Dzięki takie błyskawicznej reakcji nie doszło do dalszych wycieków. Kiedy przyjechaliśmy na miejsce pracownicy wydziału technologicznego, tej linii produkcyjnej byli już odizolowani od skażonego terenu, to około 30 osób - dodaje Wawerka.

Mieszkańcy bezpieczni

- W sąsiedztwie Zachemu znajduje się duże osiedle Kapuściska. Mieszkańcy jednak nie są zagrożeni, bo sprzyja pogoda. Wiatr wieje w kierunku lasu, czyli przeciwnym do osiedla - uspokaja Wawerka.

Na miejscu pracuje 6 zastępów Straży Pożarnej i 2 wozy ratownictwa chemicznego z zakładu. Sytuacja jest opanowana.

Fosgen, czyli tlenochlorek węgla to organiczny związek chemiczny z grupy chlorków kwasowych. Jest silnie toksycznym gazem, bezwonny i bezbarwny. Powoduje duszności.

DOSTĘP PREMIUM