Sposób na dziury w drogach? Oddać je w prywatne ręce

PRZEGLĄD PRASY. Władze Dolnego Śląska zamierzają przekazać wszystkie drogi w województwie w zarząd prywatnym firmom - pisze "Rzeczpospolita".

Na taki pomysł wpadł marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Firmy otrzymywałyby czynsz w zamian za remontowanie i utrzymywanie tras. Marszałek chce wprowadzić metodę partnerstwa publiczno-prywatnego.

Pilotaż ma ruszyć w tym roku - czytamy w gazecie. Najpierw 200 kilometrów odcinków zostanie przekazanych w zarząd małym i średnim firmom drogowym. Powodzenie tych przetargów będzie świadczyć o poprawnym skonstruowaniu ofert. Do 2014 roku mają zostać przekazane w zarząd wszystkie drogi wojewódzkie w regionie.

- To uczciwe podzielenie się odpowiedzialnością za drogi z tymi, którzy i tak zarabiają na ich naprawach - uważa marszałek. - Lokalne firmy uzyskają stabilizację aż na 15 lat, a kierowcy dobre drogi.

Jurkowlaniec zapewnia, że taka forma współpracy jest korzystna dla przedsiębiorców, gdyż wieloletni kontrakt z jednostką budżetową to najlepsza gwarancja dla banków. Dla strony władz zaś rozwiązanie to będzie efektywne: - Firmom bardziej będzie się opłacało zrobić remont od razu, a potem inkasować czynsz bez wielkich nakładów.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM