Rząd chce budować centralny port lotniczy. Zamkną Okęcie?

PRZEGLĄD PRASY. Rząd przygotowuje plany budowy centralnego portu lotniczego dla Polski - pisze ?Rzeczpospolita?. Całość inwestycji mogłaby wynieść nawet 3,1 mld euro.

Gazeta powołuje się na słowa ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, według którego by sprostać rosnącemu ruchowi lotniczemu, budowa nowego portu powinna zakończyć się w 2020 roku, a to oznacza konieczność rozpoczęcia prac za dwa lata.

Dziennik podkreśla, że argumentami przemawiającymi za budową nowego lotniska są też ograniczone możliwości rozwoju istniejącego lotniska na warszawskim Okęciu i portu w Modlinie, który jeszcze nie zaczął nawet przyjmować pasażerów. Zdaniem "Rzeczpospolitej" jeden z rządowych wariantów przewiduje, że wraz z otwarciem nowego lotniska port w Warszawie, który obecnie w swoją rozbudowę inwestuje około 1,3 miliarda złotych, zostanie zamknięty.

Dziennik wyjaśnia, że zgodnie z analizą, rozbudowa Okęcia, tak aby było w stanie sprostać rosnącemu popytowi na usługi lotnicze, kosztowałaby 2,8 miliarda euro. Budowa nowego portu - 3,1 miliarda euro.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej" .

TOK FM PREMIUM