Sieradz. Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej przed kolegiatą. Protest

Przed pochodzącą z XIV w. sieradzką Kolegiatą Wszystkich Świętych trwają już prace przy budowie pomnika pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Wizja powstającego z inicjatywy posłanki PiS wbitego w ziemię skrzydła nie wszystkim się jednak podoba.

Na skrzydle mają być zamieszczone nazwiska ofiar tragedii. - Część z tych osób znałam, część nie, ale uważam, że zginęła elita narodu i w takim mieście jak Sieradz, też powinniśmy upamiętnić pamięć osób, które oddały życie w służbie ojczyzny - powiedziała portalowi nasze.fm Krystyna Grabicka, posłanka PiS, która jest pomysłodawczynią i fundatorką pomnika.

Nie wszystkim podoba się pomysł pani poseł. - Wielu mieszkańców uważało, że już nadanie rondu imienia Lecha Kaczyńskiego to gruba przesada, ale stawianie pomnika przed kolegiatą jest oburzające. Do tego kościoła chodziłam do czasu studiów - jest on jednym z architektonicznych symboli miasta. Trudno mi patrzeć, jak ktoś dla celów politycznych zleca niszczenie tego zabytku, a parafia go w tym wspomaga. Już wcześniej z terenu kościoła - mimo protestu parafian - usunięto stare drzewa, teraz to. Mieszkańcy, zwłaszcza młodzi, nie zapomną proboszczowi parafii tego, że pozwala na zohydzanie kościoła tylko dlatego, że tak chce posłanka PiS. Jeszcze trudniej zrozumieć konserwatora - ocenia jedna z mieszkanek Sieradza.

Do protestujących sieradzan można dołączyć na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM