Drastyczne zdjęcia z katastrofy TU-154 w podręczniku dla policjantów

PRZEGLĄD PRASY. Fotografie ofiar pożaru w Kamieniu Pomorskim i katastrofy TU 154M znalazły się w książce wydanej przez szkołę policji. Książka, która ma służyć jako podręcznik, szokuje drastycznymi zdjęciami - informuje "Rzeczpospolita". Podręcznik wydany przez akademickie wydawnictwo jest już ?niedostępny?.

Książka pod tytułem: "Działania kryminalistyczne, medyczne i organizacyjne w sytuacjach zdarzeń masowych ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji genetycznej zwłok i szczątków ludzkich z pogorzeliska" to rozprawa naukowa jednej z wykładowczyń szkoły w Szczytnie.

Praca opisuje działania służb na miejscu katastrofy. Nie byłoby w tej pozycji nic dziwnego, gdyby nie ilustracje. Wśród zdjęć są między innymi fotografie z miejsca katastrofy TU 154M, na których widoczne są ciała pasażerów samolotu.

Z kolei na zdjęciach z pożaru w Kamieniu Pomorskim widać zwęglone ciała ofiar. Na publikację tych drugich zdjęć nie zezwolił prokurator ze Szczecina prowadzący śledztwo, a mimo tego zdjęcia ukazały się w książce.

Autorka publikacji doktor Renata Włodarczyk podkreśla, że książka ma charakter naukowy i materiały w niej zawarte mają służyć studentom.

Książka wydana przez szkołę jest już "niedostępna w magazynie".

Zdaniem etyków, o których opinię zapytała "Rzeczpospolita" publikacja nie powinna znaleźć się w otwartej dystrybucji, a co najwyżej powinna trafić do osób naukowo zajmujących się kryminalistyką.

Więcej o sprawie w "Rzeczpospolitej".

DOSTĘP PREMIUM