Dziś w nocy zmiana czasu, śpimy godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2 przesuniemy zegarki na 3. Wprawdzie będziemy spać godzinę krócej, ale w ciągu dnia będzie godzinę więcej słońca.

Czas letni będzie obowiązywał do ostatniego weekendu w październiku, kiedy powrócimy do czasu zimowego. Zmiany czasu dokonuje się w całej Unii Europejskiej, na mocy obowiązującej bezterminowo dyrektywy Wspólnoty z 2001 roku.

Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. - Podwójny czas - letni i zimowy - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, w całej Europie, za wyjątkiem Islandii oraz wielu innych, między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.

Rosja ostatni raz: za duży stres

W tym roku - po raz ostatni - czas z zimowego na letni zmieni Rosja, co miesiąc temu zapowiedział prezydent Dmitrij Miedwiediew. Wyjaśnił, że Rosja odchodzi od zmiany czasu, ponieważ "konieczność przystosowania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami".

Zmiany czasu nie ma jednak na zegarach słonecznych. One przez cały rok pokazują czas zimowy. Tak więc zegary słoneczne będą się "spóźniały" o godzinę w stosunku do obowiązującego czasu letniego.

Przejście z czasu zimowego na letni ma duże znaczenie dla gospodarki, głównie ze względu na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Dziura na PKP

Zmieni się rozkład pociągów. Beata Czemerajda z PKP Intercity wyjaśnia, że godziny przyjazdów zmienią się dla tych pociągów, które wyjadą przed zmianą, a wrócą po zmianie czasu. Jak dodaje, rozkład 27 marca musi być dostosowany do "wirtualnej" utraty jednej godziny. Takich pociągów będzie w PKP Intercity 22.

Zaczęło się w Niemczech

Podział na czas letni i zimowy sięga początków 20. wieku. Czas letni, zwany "czasem wojennym" wprowadzili po raz pierwszy Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku.

DOSTĘP PREMIUM