Ksiądz Boniecki odznaczony za wybitne zasługi dla kultury

Prezydent odznaczył księdza Adama Bonieckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką uczestniczył w benefisie księdza Bonieckiego - wieloletniego redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego". Ceremonia odbyła się w Galerii sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Podczas uroczystości, prezydent Komorowski dziękował księdzu Bonieckiemu i całej redakcji krakowskiego Tygodnika za ukształtowanie całych pokoleń Polaków. Dodał, że mówił o tym wielokrotnie papież Jan Paweł II. Bronisław Komorowski podkreślał, że "Tygodnik Powszechny" przed dekady odważnie stawiał trudne pytania i zmuszał do ważkich, ale często bolesnych dyskusji.

Ksiądz Boniecki wzruszony dziękował za to zaszczytne odznaczenie. Jak podkreślał, jest to przemówienie jego życia, bo po raz ostatni, przed przejściem na emeryturę, przemawia jako redaktor naczelny "TP". Jak mówił, związany był z tym pismem przez 47 lat i poznał podczas pracy wyjątkowych ludzi, w tym kardynała Karola Wojtyłę, Jerzego Turowicza czy Józefę Hennelową. Ksiądz Adam Boniecki dodał, że redakcja była zawsze otwarta na ludzi różnych przekonań, co nie dla wszystkich było łatwe do zaakceptowania.

Duchowny dziękował parze prezydenckiej za udział w uroczystości oraz osobom, które dziś zostaną odznaczone Medalami św. Jerzego. Podkreślał, że laureaci tego wyróżnienia walczą - niczym święty Jerzy - "ze smokiem zła". Ksiądz Boniecki przekazał też fotel redaktora naczelnego Tygodnika Piotrowi Mucharskiemu.

DOSTĘP PREMIUM