Większość Polaków: dobrze, że polskich żołnierzy nie ma w Libii

Blisko 82 procent Polaków popiera decyzję polskiego rządu o nieuczestniczeniu polskich wojsk w operacji militarnej w Libii. Wynika tak z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini dla Polskiego Radia. Przeciwnych wobec decyzji rządu jest jedynie blisko 9 procent badanych.

Spośród osób przeciwnych udziałowi naszych żołnierzy w tej interwencji NATO aż 69,5 procent badanych powiedziało "zdecydowanie tak" dla decyzji rządu. Za udziałem naszych sił w Libii jest 8,5 procent Polaków, w tym 2,8 procent zdecydowanie opowiada się za operacją militarną z udziałem Polski. Premier w uzgodnieniu z prezydentem zdecydował o politycznym poparciu dla operacji w Libii, ale nie zdecydowali oni się na wysłanie w rejony walk naszych żołnierzy.

Prezes Instytutu Homo Homini Marcin Duma podkreśla, że wpływ na opinię Polaków mają z pewnością doświadczenia z Iraku i Afganistanu. Dodaje, że Polacy są przeciwni udziałowi naszych wojsk w operacji w Libii, bo nie chcą kolejnych ofiar i do końca nie rozumieją powodów tej interwencji. Zaznaczył, że żadne społeczeństwo demokratyczne nie jest gotowe, aby ich żołnierze ginęli, kiedy cel operacji nie jest do końca jasny.

Niezdecydowanych w tej sprawie było 9,5 procent badanych. Sondaż przeprowadzono telefonicznie 25 marca na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Godzina dla Ziemi. Te same miejsca przed i po zgaszeniu świateł >>

DOSTĘP PREMIUM