Niemcy kupują najwięcej polskich gruntów

PRZEGLĄD PRASY. Najbardziej zainteresowani polską ziemią są Niemcy, Holendrzy i Ukraińcy. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu, w którym MSWiA podsumowało realizację w 2010 roku ustawy o nabywaniu nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców.

W ubiegłym roku minister wydał 262 zezwolenia na nabycie gruntów o łącznej powierzchni 807 hektarów. Zgodził się, by firmy mogły kupić 717 hektarów, a osoby indywidualne 90 hektarów.

Rok wcześniej takich zgód było więcej - bo 313 - i pozwalały nabyć 1757 hektarów polskiej ziemi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

- Cudzoziemcy kupują grunty rolne i leśne, lokale mieszkalne i użytkowe, a także działki budowlane. Obserwujemy, że więcej gruntów nabywają przedsiębiorcy na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - mówi gazecie Cezary Gawlas, dyrektor Departamentu Zezwoleń i Koncesji MSWiA.

Gawlas podkreśla, że cudzoziemcy kupują grunty w województwach atrakcyjnych przyrodniczo i krajobrazowo z myślą o wykorzystaniu ich np. na cele rekreacyjne. - Są zainteresowani też miejscami, w które przyjeżdżają z powodów rodzinnych. Na przykład urodzili się na Śląsku, wyjechali, a teraz po przejściu na emeryturę chcą wrócić i osiąść w rodzinnych stronach - mówi dyrektor Gawlas.

Ziemię w Polsce kupują głównie nasi sąsiedzi z krajów UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - podkreśla "Rzeczpospolita". Wśród kupców są to głównie Niemcy i firmy z niemieckim kapitałem - to ich dotyczy 20 proc. wszystkich wydanych w 2010 r. zezwoleń.

Więcej w "Rzeczpospolitej" .

DOSTĘP PREMIUM