CASA: Koniec postępowania przygotowawczego już w maju?

Być może już w maju zakończy się postępowanie przygotowawcze w sprawie katastrofy wojskowego samolotu CASA. Maszyna 3 lata temu rozbiła się pod Mirosławcem. Do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu dotarła ostatnia zamówiona ekspertyza biegłych.

- Opinia ta dotyczy 18 szczegółowych zagadnień dotyczących przebiegu lotu, funkcjonowania układów i urządzeń samolotu oraz działań kontrolera lotu - informuje ppłk Sławomir Schewe i przypomina, że opinia została wykonana głównie na wniosek pełnomocników rodzin żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie pod Mirosławcem. Śledczy ustalają terminy zapoznania się stron z dokumentem. Jeśli nie złożą kolejnych wniosków, być może za dwa miesiące uda się ogłosić końcową decyzję prokuratury.

- Chcemy by strony rozpoczęły zapoznanie z dokumentem w połowie kwietnia. Biorąc pod uwagę, że uprawnionych do tego, jest ponad 20 osób, a do przeczytania kilkadziesiąt stron, to może potrwać kilka tygodni. Dlatego też nie możemy podać dokładnej - co do dnia - daty zamknięcia postępowania - dodaje Schewe.

Przypomnijmy, że do tej pory w sprawie katastrofy CASY, w której zginęło 20 żołnierzy - w tym 16 wysokich rangą, zarzuty postawiono dwóm osobom. Trzy lata więzienia grożą dowódcy jednostki z Krakowa, który planował i organizował lot. Na dwa lata może zostać pozbawiony wolności żołnierz, który na wieży lotów zajmował się sprowadzaniem samolotu.

DOSTĘP PREMIUM