Uważaj na rachmistrza. Jak unikać oszustów?

Powinni mieć legitymację, specjalne urządzenie, a dla pewności możemy ich sprawdzić dzwoniąc na specjalną infolinię 800 800 800. Organizatorzy Narodowego Spisu Powszechnego przygotowali szereg zabezpieczeń przed fałszywymi rachmistrzami. Każdy może sprawdzić kogo wpuszcza do domu.

Rozpoczął się narodowy spis powszechny. Na razie trwa w internecie, ale już 8 kwietnia w teren ruszą rachmistrzowie. - Nie można zrezygnować z udziału w spisie. Ustawa przewiduje nawet kary za odmowę udziału. O wysokości kar nie chcemy wspominać, bo wierzymy, że takich sytuacji nie będzie - mówi pełniący obowiązki szefa GUS Janusz Witkowski i dodaje, że można sprawdzić każdego, kto zapuka do naszych drzwi i upewnić się czy nie mamy do czynienia z oszustem.

Po pierwsze legitymacja

Każdy z 18 tysięcy rachmistrzów musi mieć przy sobie legitymację - Powinno być na niej zdjęcie rachmistrza, jego numer identyfikacyjny, obszar na którym działa i pieczątka odpowiedniego biura statystycznego z podpisem dyrektora - mówi dyrektor Centralnego Biura Spisowego GUS Janusz Dygaszewicz i dodaje, że każdy może prosić o pokazanie legitymacji przed wpuszczeniem rachmistrza do domu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości można je rozwiać sprawdzając prawdziwość danych na legitymacji - Wystarczy zadzwonić na specjalna infolinię. Tam możemy uzyskać wszystkie informacje i dopytać czy osoba która zapukała do naszych drzwi to rzeczywiście ta za którą się podaje - wyjaśnia Janusz Witkowski. Numer infolinii to 800 800 800.

Spis w kawiarni

Spis powszechny nie musi się odbywać w naszym domu. Jeżeli nie mamy warunków lub boimy się przyjąć rachmistrza w domu możemy się z nim umówić w innym miejscu - To musi być miejsce w którym można obiektywnie przeprowadzić spis - wyjaśnia Witkowski, a na pytanie czy mogą to być schody przed domem lub kawiarnia odpowiada, że i takiej sytuacji nie można wykluczyć - Z rachmistrzem można się też umówić na czas wizyty. Jeżeli zaproponowany termin wizyty nam nie odpowiada możemy go zmienić - dodaje Witkowski.

Sprawdź co przyniósł rachmistrz

Jeżeli mimo wszystko mamy wątpliwości, możemy sprawdzić sprzęt, w który powinni być wyposażeni wszyscy rachmistrzowie. Powinni przyjść ze specjalnym urządzeniem nie co większym niż telefon komórkowy - Każde z tych urządzeń ma na odwrocie napylony, więc trudny do podrobienia, znaczek centralnego biura spisowego - mówi dyrektor Janusz Dygaszewicz i przypomina, że rachmistrzowie nie przynoszą ze sobą jakichkolwiek papierowych ankiet - Spis odbywa się w stu procentach droga elektroniczną. Wszystkie informacje są zapisywane i kodowane na tych specjalnych urządzeniach - dodaje Dygaszewicz

DOSTĘP PREMIUM