Uważaj na rachmistrza. Jak unikać oszustów?
Rozpoczął się narodowy spis powszechny. Na razie trwa w internecie, ale już 8 kwietnia w teren ruszą rachmistrzowie. - Nie można zrezygnować z udziału w spisie. Ustawa przewiduje nawet kary za odmowę udziału. O wysokości kar nie chcemy wspominać, bo wierzymy, że takich sytuacji nie będzie - mówi pełniący obowiązki szefa GUS Janusz Witkowski i dodaje, że można sprawdzić każdego, kto zapuka do naszych drzwi i upewnić się czy nie mamy do czynienia z oszustem.
Po pierwsze legitymacja
Każdy z 18 tysięcy rachmistrzów musi mieć przy sobie legitymację - Powinno być na niej zdjęcie rachmistrza, jego numer identyfikacyjny, obszar na którym działa i pieczątka odpowiedniego biura statystycznego z podpisem dyrektora - mówi dyrektor Centralnego Biura Spisowego GUS Janusz Dygaszewicz i dodaje, że każdy może prosić o pokazanie legitymacji przed wpuszczeniem rachmistrza do domu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości można je rozwiać sprawdzając prawdziwość danych na legitymacji - Wystarczy zadzwonić na specjalna infolinię. Tam możemy uzyskać wszystkie informacje i dopytać czy osoba która zapukała do naszych drzwi to rzeczywiście ta za którą się podaje - wyjaśnia Janusz Witkowski. Numer infolinii to 800 800 800.
Spis w kawiarni
Spis powszechny nie musi się odbywać w naszym domu. Jeżeli nie mamy warunków lub boimy się przyjąć rachmistrza w domu możemy się z nim umówić w innym miejscu - To musi być miejsce w którym można obiektywnie przeprowadzić spis - wyjaśnia Witkowski, a na pytanie czy mogą to być schody przed domem lub kawiarnia odpowiada, że i takiej sytuacji nie można wykluczyć - Z rachmistrzem można się też umówić na czas wizyty. Jeżeli zaproponowany termin wizyty nam nie odpowiada możemy go zmienić - dodaje Witkowski.
Sprawdź co przyniósł rachmistrz
Jeżeli mimo wszystko mamy wątpliwości, możemy sprawdzić sprzęt, w który powinni być wyposażeni wszyscy rachmistrzowie. Powinni przyjść ze specjalnym urządzeniem nie co większym niż telefon komórkowy - Każde z tych urządzeń ma na odwrocie napylony, więc trudny do podrobienia, znaczek centralnego biura spisowego - mówi dyrektor Janusz Dygaszewicz i przypomina, że rachmistrzowie nie przynoszą ze sobą jakichkolwiek papierowych ankiet - Spis odbywa się w stu procentach droga elektroniczną. Wszystkie informacje są zapisywane i kodowane na tych specjalnych urządzeniach - dodaje Dygaszewicz