Raport BOR. Sukces: ochrona pogrzebu Kaczyńskich. Wpadki? Pijani sforsowali płot w Juracie

PRZEGLĄD PRASY. Biuro Ochrony Rządu za największy sukces minionego roku uznaje operację zabezpieczenia pogrzebu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki na Wawelu - informuje ?Rzeczpospolita?. Z raportu, do którego dotarła gazeta wynika, że w ubiegłym roku pięć razy wtargnięto na chroniony przez BOR teren, w tym m.in. rezydencji prezydenta w Juracie.

Tak wynika W operacji trwającej od 15 do 19 kwietnia uczestniczyło ponad 400 funkcjonariuszy. Operacja miała kryptonim "Florek". Tak mówiono na jednego z funkcjonariuszy BOR, który zginął pod Smoleńskiem.

Drugim sukcesem - według raportu biura - było zabezpieczenie wizyty w naszym kraju prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Świadczyć ma o tym m.in. zgoda Rosjan na wspólny przejazd obu prezydentów opancerzonym autokarem ulicami Warszawy, a nie opancerzoną limuzyną, którą zazwyczaj podróżuje prezydent Rosji.

Pijani sforsowali płot w Juracie

W ubiegłym roku - jak informuje raport BOR - doszło do pięciu przypadków wtargnięcia na chroniony teren. W jednym z nich dwóch pijanych mężczyzn przeszło przez płot rezydencji prezydenckiej w Juracie w czasie, gdy był tam prezydent Lech Kaczyński.

W sumie w 2010 r. BOR zabezpieczył ponad dwa tysiące wizyt i spotkań, w których uczestniczyli najważniejsi polscy urzędnicy, m.in. marszałek Sejmu (116), prezydent (96) i premier (84).

Czemu BOR-owców nie było 10 kwietnia na lotnisku?

Jednak, według "Rzeczpospolitej", BOR miał też wpadki. Gazeta uważa za takową działania funkcjonariuszy 10 kwietnia w Smoleńsku, gdy żaden BOR-owiec nie czekał na prezydenta na lotnisku. Sugerowano też, że BOR źle zabezpieczał wizytę prezydenta w Katyniu.

Badała to wojskowa prokuratura, ostatnio ten wątek wyłączono ze śledztwa smoleńskiego do odrębnego postępowania i przekazano prokuraturze okręgowej w Warszawie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że funkcjonariusze BOR mogą w tej sprawie usłyszeć zarzuty.

Więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" .

''Kto ma jaja, ten rządzi'' czyli 10. edycja konkursu Galerii Plakatu AMS [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM