Specjalny wydział ds. Euro 2012. Policja szykuje się na przyjazd kibiców

Specjalny wydział ds. Euro 2012 w komendzie wojewódzkiej i miejskiej policji w Poznaniu. Poza tym liczniejsze oddziały prewencji gotowe w każdej chwili do interwencji na stadionie lub w mieście. W Wielkopolsce przygotowania policji do piłkarskich mistrzostw Europy idą pełną parą.

Policjanci od pewnego czasu sprawdzają wszystkie ewentualne zagrożenia, związane w Poznaniu z Euro. - Nasze służby kryminalne prowadzą rozpoznanie, czy jakieś zorganizowane grupy mogłyby w jakiś sposób zagrozić tym wydarzeniom, jak dotąd nic na to nie wskazuje mówi TOK FM komendant wielkopolskiej policji Krzysztof Jarosz. Na nowym, miejskim stadionie piłkarskim policjanci ćwiczą rożnego rodzaju scenariusze związane z zamieszkami jakie mogliby wywołać chuligani, nie tylko z Polski. - Cały cykl szkolenia jest oparty na autentycznych sytuacjach, dodaje Jarosz. Podkreśla, że podczas piłkarskich mistrzostw Europy do Poznania zostanie dodatkowo ściągniętych ponad 1200 funkcjonariuszy z innych miast. Wspólnie z oddziałem prewencji będą zabezpieczać rozgrywki na stadionie, w jego okolicach, zadbają też o bezpieczeństwo zagranicznych gości.

Poznańskim policjantom pewnie łatwiej będzie obsłużyć tak dużą imprezę, bo do tego czasu dysponować będą nowocześniejszym sprzętem. - Już dostaliśmy kilkanaście motocykli typu Honda, które trafiły do drogówki, oprócz tego mamy od niedawna super szybkie i dobrze wyposażone Alfy Romeo podkreśla komendant Jarosz. To nie wszystko, wielkopolscy policjanci spodziewają się jeszcze nowych radiowozów typu furgon. - To wszystko w ramach doposażenia właśnie na Euro 2012, mówi szef wielkopolskich policjantów.

Podczas Euro na stadionie miejskim stanie specjalne ambulatorium, w którym lekarze niczym na szpitalnym oddziale ratunkowym będą mogli ratować kibiców. - Będzie wszystko, co potrzebne do utrzymania człowieka przy zdrowiu i życiu, mówi TOK FM Dariusz Dymek, z wydziału bezpieczeństwa wielkopolskiego urzędu wojewódzkiego. Takie same punkty medyczne będą też w strefach kibica, czyli na poznańskich Targach i placu Wolności. W gotowości oprócz normalnych karetek będą trzy dodatkowe zespoły ratunkowe, które zabezpieczą kibiców. - W tym czasie będziemy mieć CPRy, więc wszystkie wezwania na numer alarmowy 112 spływać będą w jedno miejsce, dodaje Dymek.

W sytuacjach nagłych poszkodowanym kibicom pomocy udzielą 2 poznańskie szpitale, które podczas Euro będą miały ostry dyżur. To Centrum Medyczne HCP i szpital MSWiA.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM