RAŚ będzie zgłaszać do prokuratury: niektórzy rachmistrzowie nie wpisywali narodowości śląskiej

Ruch Autonomii Śląskiej uważa, że dochodzi do nieprawidłowości przy spisie powszechnym. Chodzi o odmowę rachmistrzów wpisania narodowości śląskiej. Pojedyncze przypadki miały mieć miejsce na terenie województw opolskiego i śląskiego.

- Na razie nie ma powodów sądzić, że jest to skala masowa, ale występują przypadki odmowy wpisania narodowości śląskiej z powodu, bądź pod pretekstem, problemów technicznych z urządzeniem elektronicznym, którym się rachmistrzowie posługują, bądź z uwagi na brak możliwości odnalezienia opcji "śląskiej" w katalogu, który jest załącznikiem do tej elektronicznej ankiety spisowej - mówi Lider RAŚ Jerzy Gorzelik.

Lider RAŚ zapowiada, że wszystkie te przypadki zostaną zgłoszone do prokuratury, bo jego zdaniem nie ma usprawiedliwienia dla tak postępujących rachmistrzów.

- Każdy rachmistrz zobowiązany jest zaznajomić się z regułami spisu i także z obsługą owego elektronicznego urządzenia. Temu służyły szkolenia, za które my jako podatnicy płaciliśmy - powiedział Jerzy Gorzelik.

Lider RAŚ zaapelował do mieszkańców Górnego Śląska, by o podobnych sytuacjach informowali Ruch Autonomii Śląska. Podczas spisu powszechnego w 2002 roku narodowość śląska zadeklarowało ponad 170 tysięcy osób.

Najlepszy polski ekonomista to... [ZOBACZ RANKING]>>

DOSTĘP PREMIUM