Większość polskich szpitali ma straty

PRZEGLĄD PRASY. Na 530 publicznych szpitali aż 293 miało ujemny wynik finansowy.- pisze "Dziennik Gazeta Prawna". To oznacza, że zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, którą w tym tygodniu podpisze prezydent Bronisław Komorowski, szpitale te będą musiały przekształcić się w spółki.

Jak wyjaśnia gazeta, ustawa, która wchodzi w skład pakietu zdrowotnego, ma zmusić szpitale do większej dyscypliny finansowej. Placówki z ujemnym wynikiem finansowym będą miały trzy miesiące na spłatę długu. Jeżeli tego nie zrobią, to w ciągu kolejnych 12 miesięcy przekształcą się w spółki.

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", straty szpitali za 2009 rok (dane za ubiegły będą znane dopiero w połowie tego roku) wyniosły łącznie 910 milionów złotych. Gazeta podkreśla, że samorządy nie mają pieniędzy, by je spłacić, bo same borykają się z problemami finansowymi. Jak podaje resort finansów, ich zadłużenie za 2010 rok już przekroczyło 55 miliardów złotych. Brak gotówki w kasie samorządów oznacza, że przekształcenia są nieuniknione - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety.

Światowe gazety o śmierci ben Ladena [ZDJĘCIA]

DOSTĘP PREMIUM