Poznań chce walczyć z oślepiającymi reklamami

Poznań chce walczyć z oślepiającymi reklamami ledowymi, które wpisały się w krajobraz centrów dużych miast. Ostre, diodowe światło jest bardzo niebezpieczne głównie dla kierowców, którzy bojąc się spowodowania wypadku coraz częściej skarżą się na tego typu uliczne billboardy. Ludzie, którzy mieszkają w okolicy reklam nie mogą w nocy spać. W mieszkaniach mają jasno jak w dzień.

Do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Poznaniu coraz częściej trafiają skargi związane z oślepiającymi reklamami diodowymi. Głównie dotyczy to tzw. ekranów ledowych. - Taka iluminacja, natężenie światła, jest na tyle duża, że bardzo często oślepia kierowców. Dlatego ludzie proszą nas o interwencję, o sprawdzenie tych ekranów - mówi TOK FM Paweł Łukaszewski, szef nadzoru budowlanego w Poznaniu.

Do tej pory inspektorzy mogli wyłącznie sprawdzić, czy takie ledowe reklamy stoją legalne. Czyli, czy ich właściciel ma na nie odpowiednie pozwolenie. Brakowało im jednak odpowiedniego sprzętu, którym zbadaliby natężenie światła.

Teraz to się zmieni, bo inspektorzy dostaną tzw. luksomierz, który pokaże jak mocno świecą ekrany ledowe. - Od razu będziemy wiedzieć, czy natężenie światła, które emituje reklama nie przekracza polskich norm - tłumaczy Łukaszewski.

Przepisy w tym względzie mówią jasno. Jeżeli reklama świeci białym światłem, to nie może ono przekraczać pięć luksów, w przypadku kolorowego ekranu maksymalna dawka wynosi trzy luksy. Wiele wskazuje na to, że billboardy ledowe stojące na poznańskich ulicach daleko odbiegają od tego, na co pozwalają przepisy.

Zwrócili już na to uwagę naukowcy z Politechniki Poznańskiej. Z badań, które przeprowadził niedawno zespół prof. Konrada Domke, jednoznacznie wynika, że większość takich ekranów ledowych nie spełnia polskich norm, czyli świeci o wiele za mocno.

W każdym przypadku, gdy inspektorzy budowlani wykryją takie oślepiające reklamy, nakażą ich właścicielom zmniejszenie natężenia światła. Jeśli to nie pomoże, będą wlepiać mandaty.

Osama ben Laden: wódz islamskich terrorystów [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM