Zapiątek, sobniela... Czym jeszcze zastąpić "weekend"?

Zlikwidować "weekend"! Podobno to słowo tak bardzo nie podoba się Polakom, że na Kongresie Języka Polskiego padły propozycje, by zamiast niego wprowadzić na przykład zapiątek, sobniedż czy sobnielę.

Na to jednak nie zgadza się Rada Języka Polskiego, której przewodniczy profesor Andrzej Markowski.

- Weekend istnieje w polszczyźnie ponad 50 lat i najlepiej oddaje istotę tego zjawiska, także nie ma potrzeby zastępować tego - uważa profesor Markowski.

Profesor Jan Miodek podkreśla, że słowo weekend jest "nie do podrobienia" i żadne "zapiątki", "sobniedzie" czy "sobniele" nie mogą go zastąpić...

- Weekend - trudno - niech funkcjonuje. Ja tu nic nie mam w zanadrzu - mówi TOK FM profesor Miodek. Jego zdaniem weekend musi zostać. Na dodatek pisany przez "w" i dwa "e"...

Obaj profesorowie biorą udział w trzydniowym Kongresie Języka Polskiego w Katowicach (pod auspicjami Rady Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk i Senatu RP). Językoznawcy z całej Polski, znawcy mediów, artyści i dziennikarze dyskutują m.in. o polszczyźnie w literaturze, polityce, nauce, szkole, Kościele, w sądach i urzędach. Będą nawet rozprawiać o języku... celebrytów.

DOSTĘP PREMIUM