10 lat gwarancji zatrudnienia dla górników. Podpisano porozumienie

Związkowcy, przedstawiciele ministerstwa gospodarki i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowe podpisali częściowe porozumienie w sprawie gwarancji pracowniczych. Związki dopięły swego i zarząd zgodził się na 10 letnie gwarancje zatrudnienia dla wszystkich pracowników spółki. Zapis ten obowiązywał będzie po wejściu spółki na giełdę

- To jest rozsądny, uzasadniony poziom , który wynika z procesu inwestycyjnego w firmie. Rocznie odchodzi z firmy 800-1000 pracowników, więc nie ma się co obawiać przerostu zatrudnienia - mówi prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności dodaje, że do pełnego porozumienia brakuje jeszcze trzech elementów: przydziału akcji dla załogi, kontroli państwa nad spółką po debiucie giełdowym. - Jest jeszcze sprawa 10 proc. podwyżek płac dla górników - dodaje.

Po podpisaniu częściowego porozumienia związkowcy zawiesili strajk włoski w kopalniach JSW. Kolejne negocjacje w przyszłym tygodniu. Dzisiejsze, częściowe porozumienie nie oznacza na razie zakończenia sporu w spółce, ani też zgody związków na upublicznienie JSW.

11-godzinne negocjacje odbywały się w ramach Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Uczestniczyli w nich związkowcy, wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz wiceministrowie gospodarki i skarbu.

DOSTĘP PREMIUM