E-matura już od 2013 roku?

PRZEGLĄD PRASY. Maturzysta pozna wyniki egzaminów, już po kilku minutach, a resort edukacji zaoszczędzi miliony złotych. To niektóre zalety egzaminów dojrzałości zdawanych za pośrednictwem komputera - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Na e-matury trzeba będzie poczekać przynajmniej dwa lata - informuje gazeta. Obecnie szkoły nie są gotowe do przeprowadzenia egzaminów w takiej formie. Jak wyjaśnia Jacek Stańdo z Politechniki Łódzkiej, twórca systemu e-matur, placówki oświatowe nie dysponują sprzętem, na którym można zainstalować odpowiednie oprogramowanie. W chwili obecnej takie wymagania spełniają jedynie łódzkie szkoły, które za pomocą nowego systemu będą przeprowadzać egzaminy próbne.

Twórcy programu twierdzą, że już w 2013 roku mogłyby odbywać się w ten sposób matury dodatkowe. Jak zapewnia resort edukacji, który przeznaczył 4 miliony złotych środków unijnych na stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, korzystanie z programu przyniesie oszczędności.

W przyszłości nie trzeba będzie między innymi płacić egzaminatorom za sprawdzanie egzaminów. Zrobi to za nich za darmo komputer. Co roku do egzaminów maturalnych przystępuje ok. 400 tys. maturzystów. Za sprawdzenie jednego egzaminu pisemnego egzaminatorzy otrzymują ok. 30 zł wynagrodzenia.

Maturzyści 2011 [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM