Nawet najbardziej spektakularne akcje nie rozwiążą problemu agresji

Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego jedynym skutecznym sposobem walki z agresją w życiu publicznym jest pokazanie nowej innej ?oferty na właściwe urządzenie się w życiu?. Problemu nie rozwiąże, jak podkreślał psycholog społeczny, żadna spektakularna akcja, w typie wojny rządu z kibolami. Prof. Czapiński zapewniał też, że Polacy nie są nie są wcale wyjątkowo agresywnym społeczeństwem.

- Sposób manifestowania swoich potrzeb, żądań, frustracji jest rzeczywiście skanalizowany w kierunku zachowań agresywnych. Nie dotyczy to tylko kibiców. Ale to nie znaczy, że Polacy są bardziej gniewni czy sfrustrowani - stwierdził prof. Janusz Czapiński.

Przy okazji zadymy w Bydgoszczy pojawiło się pytanie, skąd w Polakach jest tyle agresji. Postawił je m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Według prof. Czapińskiego agresja "zwłaszcza wśród młodych mężczyzn to sposób na życie, na uzyskanie lepszej pozycji w grupie". Gość Komentarzy Radia TOK FM zwrócił też uwagę, że dla niektórych "kibicowanie" to bardzo dobry sposób na biznes. - Okazuje się, że albo są w bliskich relacjach z władzami klubu, albo prowadzą catering - wyliczał psycholog społeczny.

Zdaniem Janusza Czapińskiego w rozwiązaniu problemu agresywnych pseudokibiców nie rozwiążą żadne spektakularne akcje. - Moim zdaniem to działanie na pokaz. A powinniśmy pomyśleć o tym, żeby to rozwiązać systemowo, czyli przedstawić inną ofertę na właściwe urządzenie się w życiu - uważa ekspert. Dodaje, że "elementem takich rozwiązań systemowych jest cały program budowy Orlików". - Ale to za mało - ocenił.

Spokojne wesele góralskie nie jest warte wspominania

Lista agresywnych zachowań Polaków jest długa. - Zachowanie kierowców na drogach. Politycy, którzy używają języka nienawiści próbując wbić w ziemię swoich przeciwników. Widzą w tym skuteczną metodę realizowania swoich interesów. Dostrzegli, że nikt ich za to nie ukarze, bo wyborcy są tacy sami - wyliczał prof. Czapiński.

Były prezydent w Poranku Radia TOK FM dorzucał przemoc w rodzinie i agresywne wpisy w internecie.

Prof. Janusz Czapiński podkreślał, że normy społeczne dopuszczają zachowania agresywne. - Wesela góralskiego, z którego wszyscy wyjdą bez szwanku, nie warto wspominać - mówił.

Wybuchu agresji kiboli nie dało się uniknąć Ocenia min. Michał Boni>>

DOSTĘP PREMIUM