Kolejny błąd na maturze. Tym razem na egzaminie z geografii

W arkuszu na rozszerzony egzamin z geografii znalazł się błąd. Centralna Komisja Egzaminacyjna potwierdziła, że pomyłka w wykresach klimatycznych jest wynikiem błędu w druku i że zmodyfikowana zostanie punktacja tego zadania.

- Właśnie wróciłem z egzaminu maturalnego z geografii na poziomie rozszerzonym i niestety, po raz kolejny w tym roku, w arkuszu był błąd. W jednym zadań, gdzie były różne klimatogramy i trzeba było do nich dopisać odpowiedni typ klimatu, dwa z czterech wykresów były takie same - napisał na Alert24 nasz czytelnik Mateusz.

Kierownik Wydziału Matur Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Lucyna Grabowska poinformowała, że rzeczywiście w zadaniu dwunastym, za które można było dostać dwa punkty, dwukrotnie został umieszczony ten sam klimatogram.

CKE zmieni punktację

Jako że w zadaniu były w sumie cztery wykresy, to teraz maksymalną liczbę punktów za to zadanie będzie można otrzymać za opisanie poprawnie trzech klimatogramów. Poprawne opisanie jednego lub dwóch wykresów będzie oznaczać otrzymanie jednego punktu.

Geografia jest najpopularniejszym przedmiotem dodatkowym wybieranym przez maturzystów. W tym roku na poziomie rozszerzonym zdawało ją 33,5 tysiąca maturzystów. Poziom podstawowy wybrało 53 tysiące maturzystów.

Kolejna pomyłka

To nie pierwszy błąd podczas tegorocznych matur. W pierwszej części arkusza maturalnego z j. polskiego, w poleceniu ogólnym znajdowało się zdanie o tym, że w zadaniach zamkniętych należy uwzględnić tylko jedną, prawidłową odpowiedź. Polecenia szczegółowe były jednak inne. O sprawie pisaliśmy tutaj .

Po naszej interwencji CKE zapewniła, że uwzględni błąd logiczny przy ocenianiu odpowiedzi. Punkty będą przyznane niezależnie od tego, czy udzielono jednej, czy kilku odpowiedzi.

Mamy już arkusze i na bieżąco rozwiązujemy maturę z geografii >>

DOSTĘP PREMIUM