Metalowe bryły, 300 letnie drzewko i różowy monolit miłości na wystawie kwiatów

Ażurowe skrzynie z kamieniami, zardzewiały rower, stara kołyska czy wielka kula ze złotą rybką - to niektóre elementy ogrodów, które można oglądać na 122 Międzynarodowej Wystawie Kwiatów i Ogrodów w chorzowskiej hali kapelusz. Główną rolę odgrywają jednak tysiące barwnych kwiatów i niezwykłych roślin, które prezentuje kilkudziesięciu wystawców.

- Ideą było zaprezentowanie jak największej ilości stylów ogrodowych oraz zaprezentowanie nowości ogrodniczych. Dlatego motywem przewodnim wystawy w tym roku są "ogrody bez granic" - tłumaczy jedna z projektantek wystawy Katarzyna Wilczyńska.

- Nasze ogrody są coraz mniejsze, a rośliny są dodatkami do całości i też starałyśmy się to tu pokazać, że można zrobić coś z niczego - dodaje druga projektant Joanna Kapias - Kierska.

Absolutnym hitem wystawy są gabiony, czyli ażurowe kosze z metalu wypełnione kamieniami. Mogą pełnić rolę ławki, podstawki na kwiat, a nawet ogrodzenia. To właśnie dowód na to, że współczesny ogród to nie tylko rośliny.

- Mamy tu kamienie z całego świata, a te trzy tu, to monolity. Granit, marmur, a w środku kwarc różowy, kamień miłości. Jak go postawimy w ogródku to będzie dużo miłości - śmieje się Karolina Śliwińska z żorskiej firmy.

Niewątpliwie jedną z ciekawszych ekspozycji jest ogród japoński i drzewka bonsai, z których najstarsze ma ponad 300 lat. Wystawca jest fascynatem kultury japońskiej. Wszystkie okazy sprowadza wprost z Kraju Kwitnącej Wiśni. Jego ogród podziwia nauczyciel z technikum krajobrazu w Wojkowicach Przemysław Lis, który przypomina, że tak popularny na naszych działkach ostatnio styl musi jednak spełniać bardzo ostre kryteria.

- Ogród japoński musi łączyć trzy elementy: kamień, wodę i powietrze. W większości na naszych działkach to są nieudolne próby. Sugeruję, żeby jednak wesprzeć się fachowcami, a my jako szkoła z chęcią naszą młodzież podeślemy - mówi Lis.

Na wystawie nie zabrakło też ogrodów romantycznych. Pachnie bez, są tysiące wielobarwnych kwiatów, są też motywy ślubne - cabriolet, welon panny młodej, czy podstawki przypominające tort weselny.

- Każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia projektant Joanna Kapias - Kierska.

Pani Irena i Pani Jadzia, emerytki z Jaworzna znalazły. - Przychodzę tu od lat. Zawsze coś podpatrzę. Lubię zwykły normalny ogród - mówi Jadzia, ale przerywa jej Irena. - A ja wolę coś światowego. Jak tam - wskazuje na metalowo-kamienne bryły.

Wystawę można zwiedzać przez cały weekend, aż do poniedziałku do godziny 14. W trakcie jej trwania będzie wiele atrakcji - wśród nich między innymi mistrzostwa w . wyrywaniu chwastów. Wystawie towarzyszy kiermasz kwiatów.

DOSTĘP PREMIUM