Protest anarchistów: bębny i petardy przeciw politykom

III Europejski Kongres Gospodarczy już trwa. Takim imprezom zwykle towarzyszą protesty anarchistów i antyglobalistów. Nie inaczej jest w Katowicach. Antykongres zorganizowała Federacja Anarchistyczna Śląsk.

Grupa kilkudziesięciu osób z bębnami , petardami i transparentami przeszła dziś ulicami Katowic. Pochód ruszył spod Spodka. - Nic o nas bez nas! - skandowali uczestnicy manifestacji, która bezskutecznie chciała dostać się w pobliże budynku Akademii Muzycznej, gdzie trwa inauguracja międzynarodowej imprezy. - Jestem osobą która nie życzy sobie, żeby bogaci politycy decydowali za ludzi, którym nie starcza na chleb - mówił TOK FM jeden z uczestników Antykongresu.

- Każdy szczyt wiąże się w obecnych czasach z antyszczytem. Zaczęło się w 1999 r. w Seattle - wyjaśnia dr Adam Pomieciński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Ich hasła są różne, ale generalnie chodzi o protest przeciwko liberalizmowi i kapitalizmowi - dodaje badacz ruchów anarchistycznych, który obserwuje katowicki Antykongres.

Dzisiejszy przemarsz to jeden z punktów trzydniowego Antykongresu. W planach jeszcze m.in. demonstracja antyatomowa, prelekcje i pokazy filmów. Więcej na stronie antykongres.pl

DOSTĘP PREMIUM