Poznań: Miasto szuka wolontariuszy na Euro

Dzięki nim goście skupią się na emocjach sportowych. W razie potrzeby pomogą im się dostać do hotelu, na stadion, a tym, którzy się źle poczują, znajdą lekarza. To wolontariusze obsługujący mistrzostwa Euro 2012 w Polsce. W Poznaniu ma ich być ok. 600. Nabór ruszy niebawem.

Podczas piłkarskich mistrzostw Europy wolontariusze będą kimś więcej, niż tylko przewodnikami po mieście dla zagranicznych turystów. Pojawią się wszędzie tam, gdzie goście, czyli m.in. na lotnisku, dworcach kolejowym i autobusowym, stadionie, czy w strefach kibica. - Unikniemy w ten sposób sytuacji, że osamotnieni turyści nie wiedzą jak znaleźć tramwaj, którym dojadą do centrum - mówi TOK FM Waldemar Rembas.

Wolontariusze, których poszukuje urząd miasta, będą się pojawiać również w przychodniach, szpitalach, na parkingach buforowych, a nawet pomagać policjantom na komisariatach. - W ten sposób zadbamy nie tylko o kibiców, którzy posiadają bilet na mecze, ale o wszystkich, którzy w tym czasie pojawią się w Poznaniu, tłumaczy przedstawiciel zespołu ds. organizacji wolontariatu i szkoleń urzędu miasta - dodaje.

O tym, że wolontariusze są przydatni Poznań przekonał się w 2008 roku, kiedy gościł uczestników Szczytu Klimatycznego.

Od tego momentu w różnego rodzaju akcje społeczne czy projekty sportowe, zaangażowało się w mieście ponad tysiąc osób. - To pokazuje, że z chętnymi do pracy przy Euro nie powinno być problemu - podkreśla urzędnik.

Piłkarskie mistrzostwa Europy będą dla Poznania jednym z największych wydarzeń sportowych w mieście. Dlatego kandydaci na wolontariuszy Euro zanim się zakwalifikują przejdą cykl szkoleń. W tym czasie poznają topografię miasta, atrakcje turystyczne, najważniejsze obiekty, instytucje, a także podstawy protokołu dyplomatycznego.

Każdy, kto będzie chciał zasilić szeregi miejskich wolontariuszy Euro, musi spełnić dwa warunki. Mieć ukończone 18 lat i znać język angielski.

I mieć dużo wolnego czasu w czerwcu 2012 roku. W zamian za zaangażowanie Poznań zapewni tym osobom wyżywienie, nocleg i środki transportu. - Wszyscy będą mieć ubezpieczenie, dostaną też jednolite stroje, dzięki którym będą łatwo rozpoznawalni - dodaje Waldemar Rembas.

Organizatorzy przyznają, że do części zadań najlepsze przygotowanie mogą mieć poznaniacy, którzy znają miasto jak własną kieszeń. Nie jest to jednak wymóg, bo wolontariusze będą pracować w grupach. - Zgłosić może się każdy, z Europy, a nawet świata, dlatego zaproszenie kierujemy do wszystkich - tłumaczy Waldemar Rembas.

Pod koniec maja w internecie ruszy specjalna strona - www.wolontariatmiejski.pl - na której znajdą się wszystkie informacje związane w wolontariatem podczas Euro2012.

Rekrutacja poznańskich wolontariuszy, którzy chcieliby pomagać gościom podczas Euro2012 ruszy na początku października.

DOSTĘP PREMIUM