OKE nie zdecydowało dziś co z powtórką matury z matematyki

OKE - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - nie poda dziś informacji czy i kto będzie musiał powtarzać maturę rozszerzoną z matematyki. Minister Katarzyna Hall zaapelowała o jak najszybszą decyzję w tej sprawie. Uczniowie IX LO im. Hoffmanowej, którzy prawdopodobnie będą musieli powtarzać egzamin, boją się, że ominie ich tegoroczna rekrutacja na studia.

Od zeszłego czwartku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie bada sprawę matury z matematyki w warszawskim liceum Hoffmanowej, po tym jak Gazeta.pl i "Gazeta Wyborcza" ujawniły , że abiturienci rozwiązywali zadania, które wcześniej mieli na szkolnej klasówce (konkretnie na 11 zadań maturalnych powtórzyło się 9 tych z klasówki). Mimo wcześniejszych zapowiedzi Mirosława Sawickiego z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, decyzja w tej sprawie nie zapadnie dziś. Jak powiedziała reporterowi TOK FM przewodnicząca OKE, komisja potrzebuje więcej czasu na zbadanie sprawy.

O tym jak doszło do tego, że uczniowie Hoffmanowej pisali na klasówce zadania, który powtórzyły się później na maturze - wyjaśnili zeszłoroczni absolwenci liceum.

Rzecznik MEN: Powtórka matury, to nie kara

- W tej chwili OKE bada prace egzaminacyjne, żeby stwierdzić czy matura będzie powtarzana w całej szkole czy tylko w jednej klasie - mówi portalowi Gazeta.pl Grzegorz Żurawski, rzecznik ministerstwa edukacji narodowej. - Jeżeli wykaże, że uczniowie mieli kontakt z zadaniami, nawet jeżeli nie ma w tym ich winy, będą musieli powtarzać egzamin. Jest to jednak niezależna decyzja OKE i ministerstwo nie ma na nią wpływu. Mimo to minister Hall zaapelowała do OKE, żeby jak najszybciej ogłosiła czy i którzy maturzyści będą musieli jeszcze raz napisać maturę rozszerzoną z matematyki. Jeżeli zajdzie konieczność powtórzenia egzaminu, chcemy by uczniowie, których będzie to dotyczyć, mieli możliwość uczestniczyć w tegorocznej rekrutacji. Nie należy traktować tego jako jakiejś kary. To są tylko konsekwencje niedopatrzenia. Po czyjej było stronie, wykaże prokuratura.- wyjaśnia rzecznik. - Ma ona 30 dni na decyzję, czy podejmie w tej sprawie śledztwo.

Uczniowie: Chcemy mieć w końcu wakacje

Uczniowie z IX LO im. Hoffmanowej tłumaczą, że nawet jeżeli mieli kontakt z zadaniami, które pojawiły się potem na maturze, to w żaden sposób nie wpłynęło to na ich wyniki. - Ta sytuacja nas bezpośrednio dotyczy, a te wszystkie osoby, które nas teraz oskarżają, nie rozumieją sytuacji. Robiąc w szkole tysiące zadań przez trzy lata, nie jesteśmy w stanie zapamiętać ich wszystkich.- mówiła reporterowi TOK FM Agnieszka tegoroczna maturzysta z mat-fizu, klasy, która prawdopodobnie będzie musiała powtarzać egzamin. - Schematy programowe są znane i wszystkie zadania się na nich opierają. To nie chodzi o obawy, że nie będziemy mieć równie dobrego wyniku. My po prostu chcemy mieć w końcu wakacje.

- Jeżeli będziemy pisać powtórkę, możemy nie zdążyć na tegoroczna rekrutację - martwi się Ania, inna maturzystka z IX LO. - To byłoby bardzo niesprawiedliwe. Żyjemy w wielkiej niepewności, bo nikt nie umie nam powiedzieć, czy będzie powtarzać nasza szkoła, całe Mazowsze, czy może cała Polska. Jesteśmy gotowi pisać ten egzamin choćby teraz, z marszu, bylebyśmy tylko wyrobili się przed rekrutacją. Jestem pewna, że napiszemy ją równie dobrze, nasza wiedza się nie zmieniła.

DOSTĘP PREMIUM