Episkopat: od 3 lat mamy instrukcje ws. walki z pedofilią
- To jedynie wskazówki, a wytyczne opracowuje każdy episkopat. Polski Kościół już taką instrukcję ma, ale być może trzeba będzie coś uzupełnić, coś zmienić - dodaje ks. Kloch. - I tak zresztą pisze w liście kardynał William Levada. Bo wiadomo, że są różne systemy prawne na całym świecie. Kościół jest społecznością ogólnoświatową, ale np. w prawo w USA jest inne niż w Polsce.
Okólnik, wydany przez Kongregację Nauki Wiary, potwierdził przyjętą z inicjatywy Benedykta XVI linię współpracy z wymiarem sprawiedliwości poszczególnych krajów.
W okólniku stwierdzono m.in., że nadużycie seksualne wobec osób niepełnoletnich nie jest tylko przestępstwem kanonicznym, lecz także przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne. Chociaż relacje z władzami cywilnymi nie są jednakowe w poszczególnych krajach, to ważna jest współpraca z nimi w zakresie własnych kompetencji.
- W kilku dziennikach przeczytałem, że okólnik nakłada na biskupów obowiązek powiadamiania świeckich organów ścigania. Otóż takiego obowiązku nie ma - tłumaczy ks. Kloch. - Jest mowa o współpracy. Nawet prawo polskie, a pytałem o to prawnika, nie nakłada obowiązku informowania o tym prokuratury.
Według watykańskiego dokumentu, oskarżony duchowny, aż do momentu udowodnienia mu winy, korzysta z domniemanej niewinności. Niemniej biskup może zapobiegawczo ograniczyć wykonywanie posługi kapłańskiej w oczekiwaniu na wyjaśnienie oskarżeń. W przypadku stwierdzenia niewinności, winno się uczynić wszystko, by duchownemu zostało przywrócone jego dobre imię, które ucierpiało na skutek niesprawiedliwego oskarżenia - podkreślił Watykan.
- Każdy przypadek, podkreślam każdy, nawet jeden, molestowania czy pedofilii w Kościele to o jeden przypadek za dużo, ale takie niestety się zdarzają. Mam przed sobą dane z USA. Według kryminologa, profesora Christiana Pfeiffera 0,1 proc. sprawców przestępstw seksualnych pochodzi z kręgów związanych z Kościołem katolickim. Te dane pochodzą z wywiadu redaktora Petera Seewalda z Benedyktem XVI, z książki pt. "Światłość świata" - dodaje rzecznik Episkopatu.
Kongregacja wyraźnie podkreśliła także, że ofiara przestępstwa seksualnego powinna zostać objęta pomocą i opieką psychologiczną, ma również prawo żądać, by jej imię nie zostało ujawnione duchownemu, którego oskarża.
Nie tylko Narodowy! Cała Polska buduje stadiony: Gdynia, Tychy, Puławy... [ZDJĘCIA] >>
DOSTĘP PREMIUM
- "W garze zawrzało ponad poziom". Polska u progu buntów w więzieniach? Ekspert: Napięcie stale rośnie
- Kowal tłumaczy, po co Zełenskiemu pociski dalekiego zasięgu. "To bardzo prosta rzecz"
- Oświadczenie Redakcji TOK FM w sprawie komunikatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji
- Ksiądz skazany za antysemickie kazanie. Pierwszy taki wyrok w sprawie katolickiego duchownego
- "Dziś nie płacę" i "dzida". Ale potem wracają, bo "pensja przyszła". Plaga kradzieży paliw na stacjach
- Duży pożar w Rosji. Płonął magazyn ropy naftowej w pobliżu granicy z Ukrainą
- Wznowiona akcja ratownicza w kopalni Pniówek. Jej celem jest dotarcie do siedmiu zaginionych górników
- Alert RCB. W sobotę zawieje i zamiecie śnieżne. Trudne warunki na drogach
- Czy wyborcy opozycji chcą wspólnej listy? [SONDAŻ]
- Putin skleja się ze Stalinem. "Nowa tradycja w rosyjskiej propagandzie"