Polacy najbardziej podsłuchiwanym narodem w Unii Europejskiej

Polacy są najbardziej podsłuchiwanym i prześwietlanym narodem w Unii Europejskiej. Żyją pod stałym i czujnym okiem policji i służb specjalnych - przestrzega w swoim raporcie Komisja Europejska.

- Liczba danych na temat obywateli, po które sięgają władze publiczne, sytuuje nas na niechlubnym pierwszym miejscu w Europie - mówi adwokat Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że w 2010 roku policja i służby specjalne sięgnęły 1 milion 300 tysięcy razy po billingi obywateli i odbyło się to bez żadnej kontroli sądowej czy prokuratorskiej, a także bez wiedzy osób, których to dotyczy. Zdaniem Mikołaja Pietrzaka, nie ma żadnego powodu, dla którego policja miałaby sięgać po takie informacje, jeżeli nie popełniamy przestępstwa, a system prawny na to zezwala. Podkreśla on, że jest to łamanie konstytucyjnego prawa obywateli do zachowania prywatności.

Mikołaj Pietrzak uważa, że służby policyjne w Polsce, jak w żadnym innym kraju, mają ogromną swobodę w ustalaniu, z kim rozmawiamy, gdzie jesteśmy w czasie rozmowy i jak długo ona trwała. - Te informacje często są ważniejsze niż treść samej rozmowy - dodaje Pietrzak. Uważa, że trzeba poprawić wiele ustaw o policji i służbach specjalnych, ale także dyrektywę Komisji Europejskiej o zbieraniu danych.

"Objęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej stwarza dogodną szansę, by wywrzeć wpływ na kształt modyfikacji dyrektywy Komisji Europejskiej, dotyczącej zbierania danych telekomunikacyjnych przez władze publiczne" - stwierdza Naczelna Rada Adwokacka.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!

DOSTĘP PREMIUM