Nowe dowody osobiste dopiero za dwa lata

- Elektroniczne dowody osobiste będą wydawane od 1 stycznia 2013 roku. Powodem kolejnej już zmiany terminu są względy organizacyjne i techniczne - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To już trzeci raz, kiedy data wprowadzenia nowej formy dokumentów jest zmieniana.

Opóźnienie spowodowane jest m.in.: wyborem producenta nowych dokumentów. - Procedura tzw. dialogu konkurencyjnego cały czas trwa - mówi rzeczniczka resortu, Małgorzata Woźniak. Ministerstwo biorąc pod uwagę środki budżetowe, chce wybrać jak najlepszą ofertę pod względem jakości i ceny. - Do tego dochodzą jeszcze takie kwestie, jak certyfikacja poziomu bezpieczeństwa, czy oprogramowanie do nowych elektronicznych dowodów - dodaje.

"Wzorujemy się na Niemcach, nie chcemy błędów"

- Nie chcemy spieszyć się zbytnio, by nie popełnić niepotrzebnych błędów. Dlatego obserwowaliśmy, jak wdrażano nowy dokument w Niemczech - wyjaśnia Małgorzata Woźniak. Tam przygotowania do wprowadzenia elektronicznego dowodu osobistego rozpoczęto w 2004 roku, a dopiero w listopadzie 2010 nowy dokument zaczął obowiązywać. - Bazując na niemieckich doświadczeniach chcemy uniknąć powielania wpadek i usterek technicznych - dodaje.

Termin, który właśnie podało MSWiA jest już trzecim z kolei. Początkowo nowe dowody miały być wydawane od 1 lipca tego roku. Kilka miesięcy temu nastąpiła jednak korekta i pojawiła się data - 1 stycznia 2012 r.

DOSTĘP PREMIUM