Prokuratorzy poskarżą się na Tuska do Komisji Europejskiej

Poskarżą się na polski rząd Komisji Europejskiej, ale najpierw planują brać urlopy na żądanie. Przedstawiciele prokuratury i sędziowie spotkają się w sobotę w Warszawie by ustalić szczegóły protestu przeciwko zamrożeniu ich podwyżek w przyszłym roku.

Wszystko wskazuje na to że prokuratorzy wezmą urlopy na żądanie już w czerwcu - Szczegóły i daty są jeszcze do ustalenia - mówi TOK FM Jacek Skała ze związku zawodowego prokuratorów i dodaje, że pierwsza akcja nie musi być ostatnią, bo prokuratorzy zastanawiają się czy nie zrobić powtórki we wrześniu. Jak informuje TOK FM związek prokuratorów przygotowuje już pismo, które chce wysłać do Komisji Europejskiej i w ten sposób zwrócić uwagę na działania polskiego rządu.

Sędziom i prokuratorom chodzi o budżet na 2012 rok, który zamraża ich pensje. - Taka decyzja jest ewidentnym zerwaniem umowy wypracowanej między środowiskiem sędziów i prokuratorów, a rządem jeszcze w 2008 r. po pamiętnej fali protestów i dniach bez wokandy - przypomina rzecznik stowarzyszenia sędziów polskich Iustitia Bartłomiej Przymusiński i dodaje, że akcja protestacyjna jest nieunikniona, ale szczegóły poznamy dopiero po spotkaniu przedstawicieli sędziów i prokuratorów. W sprawie zamrożenia wynagrodzeń wypowiedziała się już Krajowa rada sądownictwa. Z uchwały którą podjęła wynika, że jeśli rząd nie zmieni ustawy budżetowej rada skieruje ją do Trybunału konstytucyjnego.

DOSTĘP PREMIUM