Poważna awaria gazociągu k. Gdańska. Strażacy naprawili uszkodzoną rurę

Tuż przed 8.00 rano w Baninie koło Gdańska maszyna budowlana rozszczelniła 30-centymetrową rurę gazową. Według mieszkańców okolicy, w okolicy słychać było bardzo głośny szum wydobywającego się gazu. Pogotowie gazowe już poradziło sobie z awarią.

Słup wydobywającego się z uszkodzonej rury gazu miał około 20 m. Na miejsce przybyło pięć zastępów straży pożarnej, w tym ochotnicy, którzy dotarli do Banina pierwsi. Według cytowanego przez Radio Gdańsk mł. brygadiera pomorskiej straży pożarnej, Tadeusza Konkola, do zdarzenia doszło poza terenem zwartej zabudowy. Z początku strażacy ostrzegali, że "istnieje zagrożenie". Wielu okolicznych mieszkańców na wszelki wypadek opuściło swoje mieszkania, mimo, że straż pożarna nie ogłosiła od razu oficjalnej ewakuacji. Strażacy zachęcali osoby mieszkające w promieniu kilometra, by opuściły swoje domy.

Zagrożenie minęło

Niedługo później straż poinformowała, że zagrożenie minęło. Rozszczelnioną rurę gazową zabezpieczono. Nie ma konieczności ewakuacji mieszkańców. Jak poinformował mł. brygadier Konkol, pogotowie gazowe zamknęło dopływ gazu - gazociąg został zakręcony. Strażacy czekają, aż ciśnienie nagromadzonego w środku gazu spadnie do zera. Wtedy dopiero będzie można rozpocząć naprawę uszkodzonej rury, a ewakuowani mieszkańcy 12 domów będą mogli do nich wrócić.

Warszawa 1959, kolorowe zdjęcia warszawiaków [GALERIA]>>

DOSTĘP PREMIUM