Tajemnicza historia "Kolorowej Warszawy 1959". Kiedy powstały te zdjęcia?

"To tak jakbym podglądał tamte lata na żywo", "Gdyby podmienić tło na Nowy Jork, nikt by nie znalazł różnicy" - piszecie o niezwykłych fotografiach sprzed kilkudziesięciu lat, które pokazaliśmy pod wspólnym tytułem "Kolorowa Warszawa. Rok 1959". W komentarzach pojawiły się jednak głosy, że historia powstania tych zdjęć nie jest tak oczywista, jak się wydawało. - Mam dowody, że to nie jest 1959 rok - przekonuje jeden z czytelników. Inni też mają wątpliwości. Czy są uzasadnione?

Galerię unikatowych kolorowych zdjęć warszawiaków z roku 1959 ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego zamieściliśmy na Gazeta.pl kilka dni temu . Seria fotografii autorstwa nieżyjącego już Zbigniewa Siemaszki zauroczyła, ale wywołała też ożywioną dyskusję.. Najwięcej wątpliwości budzi data powstania zdjęć - czy to na pewno lata 50.? - Jak to możliwe że wszyscy tak fajnie ubrani i dobrze wyglądają przecież żyli tylko na occie i musztardzie? [pisownia oryginalna - red] - żartuje azazel66.

Zagadka Ikarusa 620 i cieniowanych okularów przeciwsłonecznych

Dowody na to, że zdjęć nie zrobiono w 1959 roku , część czytelników analizowała z dużą precyzją. - Na pierwszym zdjęciu w tle widać autobus marki "Ikarus". Zdjęcie musi pochodzić więc z czasów Gierka, czyli z lat 70 - przekonuje w komentarzach kalebas.

Trop choć brzmi wiarygodnie, nie musi jednak być prawdziwy. - Ten Ikarus, to jest jeden z pierwszych modeli tej firmy, oznaczenie Ikarus 620, dotarły one do W-wy w 1960, ten jeden mógł być już wcześniej, zatem nie masz racji - odpowiada kroliklesny.

Wątek motoryzacyjny pojawia się jeszcze kilka razy. - Jest w tle widoczny tył samochodu. Nie jest on bardzo wyraźny, ale z dużym prawdopodobieństwem przypomina tył samochodu Warszawa w wersji sedan (z wydzielonym bagażnikiem). Otóż ta wersja Warszaw zaczęła być produkowana na Żeraniu bodajże od 1964 lub 65 roku - pisze januszz4.

Ale już tw52 jest innego zdania. - Proszę się przyjrzeć dokładniej. Samochód wygląda jednak jak ta nie "załamana" Warszawa, lecz ta na "licencji" Pobiedy. To chyba był model M-20 i te jak najbardziej w 1959 istniały. Mój ojciec, który miał dużą prywatną firmę, kupił ten właśnie model na początku 1959 za ok. 120 tys. zł - pisze internauta.

Padają też dowody ze świata mody. - Na zdjęciu nr 2 kobieta ma okulary przeciwsłoneczne, cieniowane, produkowane od lat 70, więc ? - wzbudza wątpliwości zaemka. Ale za chwilę pojawia się przeciwny głos. - Jak mam wybierać pomiędzy 1959 a 1969, to na pewno 1959. Po kloszowych sukienkach i fryzurach kobiet, po garniturach i kapeluszach facetów. W 1969 królowało mini, włosy na tapiry u kobiet, długie włosy u dwudziestoletnich facetów oraz dżinsy. Jak pamiętam zdjęcia z końca lat 50-tych z moich rodzinnych albumów, to właśnie tak wtedy się ubierano - pisze babucik.

NAC: Wykop na rondzie to dowód, że...

Na niektórych zdjęciach widać w tle prace drogowe. One też mają wskazywać na późniejszą datę powstania fotografii. - Jeżeli jest tam rondo to już lata 60, rondo powstało tam w 1961 roku, przedtem było zwykłe skrzyżowanie - przekonuje plafar.

O ten i inne szczegóły zapytaliśmy Narodowe Archiwum Cyfrowe, które udostępniło zdjęcia. - Autor [Zbigniew Siemaszko - red.] opisał zdjęcia jako 1959 rok. Jeśli mamy wątpliwości to podajemy zakres lat. Ale zdjęcia były szczegółowo weryfikowane. Braliśmy pod uwagę modele samochodów i autobusów - przekonuje Marcin Malicki z NAC.

- Jeśli chodzi o zdjęcie na którym widać wykop na przyszłym rondzie de'Gaulle'a to dowód, że fotografia powstała właśnie przed 1961 rokiem. Prace budowlane trwały długo. Oczywiście nie daje to absolutnej pewności, bo mogła to być pęknięta rura - przyznaje Malicki.

Zobacz całą dyskusję pod zdjęciami "Kolorowa Warszawa, rok 1959" >>

DOSTĘP PREMIUM