''Solidarni'' z namiotem i inni... Na powitanie Obamy - pikiety!

W najbliższy weekend do stolicy przyjedzie 20 prezydentów państw europejskich oraz prezydent USA Barack Obama. Co ich powita? Na pewno tłumy najróżniejszych manifestacji i pikiet. Zgłoszenia zgromadzeń publicznych wciąż do nas spływają - mówi Ewa Gawor, dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stolicy. Miasto zarejestrowało już kilkanaście zgromadzeń publicznych na piątek, sobotę i niedzielę, jendak to z pewnością nie koniec.

Szczegółowe informacje o trasach manifestacji>>

- Termin zgłaszania jeśli chodzi o piątek mija dziś, więc lista nie jest zamknięta, do środy, do godziny 24:00 można zgłaszać na sobotę - dodaje Gawor.

Część zaplanowanych wcześniej zgromadzeń zmieniła plany w związku z wizytą Baracka Obamy. Odbywająca się co miesiąc Warszawska Masa Krytyczna zmieniła trasę, podobnie planowany od dawna sobotni Marsz Wolnych Konopi. - Troszeczkę nam pan Barack Obama pokrzyżował plany, ale dostosujemy się do wymagań służb i Secret Service - mówi Andrzej Dołecki z inicjatywy Wolne Konopie. - Planowaliśmy iść Krakowskim Przedmieściem, ale przejdziemy od Pałacu Kultury pod Sejm, ale będziemy iść bardzo długo, opłotkami, Powiślem - dodaje.

Solidarni zostają z białym namiotem

Są tacy, którzy planów nie zamierzają zmieniać. Stowarzyszenie Solidarni 2010 zapowiedziało, że zostanie ze swym białym namiotem na Krakowskim Przedmieściu i wydrukuje materiały w języku angielskim. - Nasz protest ma również wymiar międzynarodowy - tłumaczy rzecznik stowarzyszenia Samuel Pereira. - Nasz drugi postulat to utworzenie komisji międzynarodowej, a czwarty to udostępnienie zdjęć satelitarnych, które mogą być w posiadaniu służb między innymi amerykańskich.

Lista zarejestrowanych zgromadzeń publicznych wciąż się powiększa, dołączają osoby prywatne rejestrujące zgromadzenia na kilkaset osób.

Biuro Ochrony Rządu zapowiada, że będzie się bacznie przyglądać zarówno liście zgromadzeń, jak i samemu ich przebiegowi. Jednak jak zapewnia major Dariusz Aleksandrowicz, rzecznik Biura Ochrony Rządu funkcjonariusze nie będą nikogo przeganiać. - Jeżeli ta pikieta nie będzie zakłócać przejazdu, lub drożności, nie będzie nam w żaden sposób przeszkadzać.

W piątek po południu służby zamierzają na trzy godziny zamknąć Krakowskie Przedmieście na odcinku od Skweru Hoovera do Ossolińskich. Nie tylko samochody, ale także piesi i rowerzyści nie będą mogli poruszać się w przed pałacem prezydenckim.

Terminy zgłoszeń zgromadzeń publicznych do soboty upływają jutro (w środę) tak więc z pewnością będzie ich jeszcze więcej.

Obamowie w Londynie [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM