Poznań: Pół miliona złotych dla uczestników Czerwca'56

Jeszcze w tym tygodniu ruszy wypłata pieniędzy dla uczestników krwawych wydarzeń Czerwca'56 roku w Poznaniu. Pół miliona złotych tytułem wsparcia dla kombatantów przyznał premier.

Pieniądze dostanie 180 osób, które zostały wybrane przez komisję złożoną z historyków, przedstawicieli wojewody i stowarzyszeń osób poszkodowanych podczas poznańskiego powstania.

Kombatanci dostaną na rękę od 650 złotych do 5 tysięcy, w zależności od dochodów. - Na największe kwoty mogą liczyć osoby, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji materialnej - mówi TOK FM Tomasz Stube z urzędu wojewódzkiego. - Ci, którzy 55 lat temu zostali ranni podczas wydarzeń Czerwca, za udział w nich byli represjonowani przez służbę bezpieczeństwa, np. stracili pracę oraz nieśli pomoc ofiarom powstania - tłumaczy.

Na rządową pomoc pomogą też liczyć żyjący współmałżonkowie lub rodzice uczestników tamtych wydarzeń.

Pieniądze dla kombatantów Czerwca rząd wypłaca po raz czwarty. Od kilku lat stowarzyszenia poszkodowanych podczas poznańskiego powstania domagają się ustawowego zagwarantowania pomocy finansowej osobom, które walczyły z komunistyczną władzą.

TOK FM PREMIUM