Anarchiści szykują zadymę podczas konwencji PO

Działacze Platformy szykują się na sobotnie świętowanie jubileuszu partii. A anarchiści z grupy ?Nic o nas bez nas? do zadymy. Zapowiadają, że przed Ergo Areną protestować przeciwko reformie komunalnej, firmowanej przez prezydenta Gdańska. Anarchiści planują happening, podczas którego ustawią kartonowe osiedle im. Pawła Adamowicza.

Gdańska reforma komunalna zakłada drastyczną podwyżkę czynszów i możliwość wybudowania komunalnego osiedla kontenerowego.

Anarchiści przekonują, że dzięki protestowi cała Polska zobaczy jakie społeczne kontrasty występują w Gdańsku. - Z jednej strony bizantyjskie inwestycje, takie jak stadiony czy teatry, a z drugiej bieda i rozpadające się mieszkania komunalne - mówi Łukasz Muzioł.

Anarchiści uważają, że miasto w pierwszej kolejności powinno zadbać o podstawowe potrzeby ludzi, później zabierać się za igrzyska. - Kogo będzie stać na teatr skoro czynsze od września z 4 zł wzrosną do 10 zł. Ludzi nie będą mieli na bilety, by dojechać do centrum z osiedla kontenerów położonego przy wysypisku śmieci. Bo właśnie tam planowana jest budowa. Przy śmietnisku - podkreśla Bartosz Kantorczyk z grupy "NOBN".

Rzecznik prezydenta Antoni Pawlak broni swojego szefa. Mówi, że reforma komunalna daje wyłącznie możliwość budowy osiedla. Wcale nie jest zatem przesądzone, czy rzeczywiście powstanie. - Nie wiem czy to głupota, czy po prostu nieuczciwość. W każdym razie informacje przekazywane przez ludzi określających się mianem anarchistów są po prostu nieprawdziwe - uważa rzecznik prezydenta Adamowicza.

To nie pierwszy taki protest w Gdańsku. Kilka miesięcy temu prawie 400 osób przeszło w marszu pustych garnków. Podczas kolejnej demonstracji, tym razem towarzyszącej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, doszło do przepychanek z policją. - Chcemy działać pokojowo. Ale jeśli ktoś mnie kopnie, to będę się bronił. I nie będę patrzył na to, czy ma na sobie mundur ochroniarza czy policjanta - zapowiada Kantorczyk.

Nie wiadomo, czy anarchistom uda się dotrzeć blisko hali, w której ma świętować Platforma Obywatelska. Teren jest ogrodzony, a możliwość wejścia będą miały wyłącznie osoby z zaproszeniami.

Anarchiści z Gdańska donoszą na prezydenta Adamowicza Ws. zablokowania "Marszu Pustych Garnków">>

TOK FM PREMIUM