Koniec sporu w JSW. Jest porozumienie - strajku nie będzie

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszli do porozumienia z zarządem spółki oraz przedstawicielem Ministerstwa Skarbu. W Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach strony podpisały porozumienie. Związkowcy dostali zapewnienie o 5,5 proc. podwyżkach dla załogi i wypłacie 160 mln zł do podziału z zysku za 2010 r.

Liderzy związkowi podpisali też dokument, który reguluje kwestie związane z prywatyzacją spółki. Zgodnie z nim wszyscy pracownicy JSW mają zagwarantowany przydział akcji. - To związki będą decydować o podziale akcji - tłumaczy Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Związkowcy wywalczyli też gwarancję kontroli państwa nad spółką po debiucie giełdowym czyli tzw. władztwo korporacyjne. Już wcześniej pracownicy uzyskali gwarancję zatrudnienia na 10 lat. - Zrezygnowaliśmy z 10 proc. podwyżki - mamy 5, 5 proc. Ale zarząd proponował 5- letnie gwarancje zatrudnienia, a my wywalczyliśmy 10-letnie - tłumaczy warunki niełatwego kompromisu Sławomir Kozłowski, szef komitetu protestacyjnego. - Kompromis rzeczywiście nie był łatwy, ale jest rozsądny. Każda ze stron poszła na ustępstwa i porozumienie jest akceptowalne dla przyszłych inwestorów - ocenia Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

JSW ma zadebiutować na giełdzie 6 lipca. Do tego czasu związki zobowiązały się powstrzymać od jakichkolwiek akcji protestacyjnych. Zapisy na akcje mają ruszyć 14 czerwca.

Prywatyzacja JSW to będzie ogromny sukces Prognozuje b. minister skarbu Jacka Socha>>

DOSTĘP PREMIUM