Drogo w Twojej parafii? Sprawdź, czy inni mają gorzej

Ile konkretnie wynosi przysłowiowe "co łaska"? Zależy od parafii, dla przykładu zapłata za ostatnią posługę może wahać się od stu do dwóch tysięcy złotych. Teraz można to sprawdzić w sieci. W internecie działa pierwsza w Polsce porównywarka cenowa dedykowana usługom kościelnym.

Użytkownicy mogą odnaleźć swoją parafię w ogólnopolskiej bazie danych i w prostym formularzu wpisać ceny, które usłyszeli od swojego proboszcza . Oprócz tego można zamieścić komentarz o umiejętnościach organisty, czy podyskutować na forum.

Ile żąda organista od Matki Boskiej Anielskiej?

Na razie użytkowników portalu jest niewielu, ale już można przeczytać na przykład o organiście w parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Dębicy, który zażądał honorarium za oprawę muzyczną, mimo że podczas mszy pieśni śpiewali inni muzycy opłaceni prywatnie. Według internauty organista chciał otrzymać pełne wynagrodzenie za wykonaniu zaledwie kilku taktów podczas mszy.

"Aż się chce na tacę dać"

Z drugiej strony kielecka parafia św. Jana Chrzciciela gwarantuje na tyle przyjazną atmosferę, że została pochwalona przez użytkownika sformułowaniem "aż się chce na tacę dać". Inny użytkownik portalu wskazał parafię gdzie jeśli ktoś nie ma pieniędzy może nawet liczyć na bezpłatny sakrament.

Porównywarka

Jednak najciekawsze są zestawienia cenowe, mimo niewielkiej ilości wpisów widać jak bardzo potrafi się różnić podejście do sformułowania "co łaska" w różnych parafiach. Na przykładzie ślubu widać piętnastokrotne przebicie między parafiami. Zapłata za chrzest może różnić się dziesięciokrotnie, a mszy wypominkowej - siedmiokrotnie. Na razie w portalu za mało jest danych by móc stworzyć rzetelny sakralny cennik dla całej Polski, czas pokaże, czy internauci będą równie chętnie dyskutować o cenach posług religijnych jak dziś porównują ceny telefonów komórkowych czy sprzętu AGD.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM