Pogrzeb tragicznie zmarłego pilota Marka Szufy. "Byłeś gwiazdą"

Mistrz akrobacji lotniczych kapitan Marek Szufa został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie przekazano podczas mszy pogrzebowej tragicznie zmarłego pilota. Kpt. Szufa zginął 18 czerwca w wypadku podczas pokazu na pikniku lotniczym w Płocku.

Msza żałobna w intencji zmarłego tragicznie pilota została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Pilota żegnała rodzina, przyjaciele, koledzy piloci i sympatycy lotnictwa. Wspominali wspólne rejsy samolotami w trudnych warunkach, z których dzięki jego profesjonalizmowi zawsze wychodzili cało. - Byłeś gwiazdą wszystkich pokazów, w których brałeś udział. Twoje dopieszczone z modelarską precyzją samoloty budziły zachwyt. Przysporzyłeś polskiemu lotnictwu rzeszę entuzjastów - mówili przyjaciele zmarłego.

"Szok, niedowierzanie, łzy i wiele pytań dlaczego"

Mszy żałobnej przewodniczył biskup Józef Gózdek. Biskup polowy podkreślił, że mimo niebezpieczeństwa, na jakie narażeni są piloci w swojej pracy, śmierć w wypadku lotniczym jest ogromnym szokiem. - Szok, niedowierzanie, łzy i wiele pytań dlaczego. Ale także modlitwa i hymn uwielbienia Boga dla mistrza podniebnych lotów. To wszystko dzisiaj łączy się razem - mówił biskup Gózdek. 18 czerwca Marek Szufa brał udział w zawodach akrobacji. Po zakończeniu konkurencji pilot chciał jeszcze wykonać kilka akrobacji nad Wisłą. Podczas jednej z nich jego samolot Christen Eagle II N54CE uderzył w wodę. Ciało pilota wydobyto z Wisły po 20 minutach, ale mimo reanimacji kpt. Szufy udało się uratować.

Mistrz pilotażu i podniebnej akrobacji - Marek Szufa [WIDEO] >>>

TOK FM PREMIUM