Po ośmiu latach powstanie symulator do szkolenia na samolotach CASA

W Krakowie powstanie centrum szkolenia dla wojskowych pilotów samolotów CASA C-295, czyli takich samych, jaki rozbił się pod Mirosławcem w 2008 roku. Choć polscy lotnicy na CASA-ch latają już osiem lat, to dopiero teraz będą mogli ćwiczyć w Polsce na symulatorze lotów.

- Szkolenie symulatorowe pozwala przećwiczyć elementy, które nie są możliwe do wykonania w normalnym locie - mówi płk Jacek Łazarczyk, dowódca 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach. - Pozwala szkolenie zrealizować znacznie taniej i przede wszystkim pozwala skupić się na wybranych przez użytkownika elementach. Moglibyśmy też wykonywać szkolenie lotnicze dla pilotów po dłuższych przerwach: po urlopach, wyjazdach służbowych. Jest cały szereg innych zastosowań, do których nie musielibyśmy angażować realnego samolotu i wykonywać realnych lotów - dodaje płk Łazarczyk.

Budowa centrum szkolenia potrwa kilka lat. Wojskowi nie wiedzą jeszcze ile dokładnie będzie kosztowało całe przedsięwzięcie. Szacują, że na powstanie centrum szkoleniowego trzeba będzie wydać przynajmniej połowę tego ile kosztuje nowy samolot C-295.

Do przeszkolenia na symulatorach gotowych jest w Siłach Powietrznych 20 załóg. Choć pierwsza CASA trafiła do Polski jeszcze w 2003 r., dopiero od roku polscy piloci ćwiczą na symulatorach. Tyle, że w Hiszpanii. Wcześniej w ogóle nie było takich możliwości. Teraz, jeden symulator CASY ma stanąć na wojskowym lotnisku w Balicach

Płk Łazarczyk mówi, że zakończył się wstępny etap projektowania. - Mam nadzieję, że pod koniec tego roku, a jak nie, to w przyszłym ruszy projekt budowy symulatora - tłumaczy.

DOSTĘP PREMIUM