Rajd rowerowy dla Tybetu w Katowicach!

Do Katowic dotarli już uczestnicy pierwszego Rajdu Rowerowego dla Tybetu

4 Tybetańczyków wspieranych przez aktywistów z różnych stron Polski, 18 miast, 20 dni i niemal 800 przejechanych kilometrów to wstępny plan Rajdu dla Tybetu, który 6 lipca - w dzień urodzin Dalajlamy, pomimo deszczowej pogody, wyruszył z Krakowa. Uczestnicy rajdu odwiedzą po drodze m.in. Katowice, Wrocław, Opole, Poznań i Bydgoszcz by 27 lipca dotrzeć do Gdańska.

Celem rajdu jest zwrócenie uwagi Polaków na obecną sytuację okupowanego Tybetu i jego mieszkańców. - Poprzez spotkania z mieszkańcami miast, przez które będziemy przejeżdżać, lokalnymi mediami, politykami samorządowymi, uczniami i studentami chcemy dotrzeć z przesłaniem "Wolny Tybet" do jak największej liczby osób. Chiński rząd jest zdeterminowany, aby zniszczyć narodową tożsamość Tybetańczyków, a tym samym zdławić w zarodku wszelkie protesty. Nie zamierzamy jednak milczeć, czego przykładem jest ten rajd, który poza wartościami informacyjnymi, jest także wyrazem solidarności z naszymi rodakami w Tybecie - mówi Kunchok Sangpo, Tybetańczyk, pomysłodawca i jeden z organizatorów rajdu z organizacji Students For a Free Tibet .

Aktualnym przykładem prześladowań Tybetańczyków jest sytuacja w Klasztorze Kirti w regionie Ngaba, gdzie w ciągu ostatnich miesięcy dochodzi do masowych aresztowań i innych poważnych naruszeń praw człowieka. Uczestnicy rajdu będą zbierać podpisy pod petycją adresowaną do chińskich władz w sprawie sytuacji w Klasztorze Kirti.

Students For a Free Tibet (SFT) jest międzynarodową organizacją, która działa w solidarności z narodem tybetańskim w jego staraniach na rzecz wolności i niepodległości. Opiera się o sieć młodych aktywistów na całym świecie.

O Rajdzie Rowerowym dla Tybetu będziemy rozmawiać w audycji Skołowani w najbliższą sobotę o 19.00 w Radiu TOK FM, w tym połączymy się z Tybetańczykami przemierzającymi Polskę na rowerach

************

Rajd w Katowicach, 8 lipca, ul. 3 Maja 38/5, Śląskie Towarzystwo Buddyjskie:

14:30 - happening Katowickiej Grupy Amnesty International - zdjęcie dla Tybetu

15:00 - pokaz filmów o tematyce tybetańskiej cz. 1

17:30 - rozmowa z uczestnikami rajdu

18:00 - wykład - świat wierzeń i praktyk religijnych w Tybecie, omówienie różnych tradycji duchowych Tybetu - Marek Górny

19:00 - pokaz filmów o tematyce tybetańskiej cz. 2

20:00 - happening Katowickiej Grupy Amnesty International - pochód z lampionami

Organizatorzy: Amnesty International Grupa Katowice, Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń, Śląskie Towarzystwo Buddyjskie, więcej informacji :

TOK FM PREMIUM