Nowy prawicowy tygodnik powstanie bez przeszkód? Wprost przeciwnie

AWR Wprost będzie dochodziło odszkodowania, jeżeli ktoś wykorzysta bezprawnie jego prawa majątkowe - zapowiada wydawca tygodnika "Wprost". Odnosi się tym samym do zamiaru powołania przez prawicowych publicystów nowego tygodnika "Wprost przeciwnie", tytułem i z logo nawiązującym do obecnego na rynku "Wprost".

Za nowym projektem stoją byli pracownicy "Wprost". Wydawcą "Wprost przeciwnie" ma być 3S Media, którego współwłaścicielem jest redaktor naczelny ultrakonserwatywnego "Najwyższego Czasu".

Swoje plany twórcy nowego pisma opublikowali na stronie internetowej wprostp.pl. Na niej również zamieścili logo, z którego aktualnie korzystają, a które do złudzenia przypomina to używane we "Wprost" przed zmianą kierownictwa w 2010 roku.

AWR Wprost ostrzega

Wydawca "Wprost" nie czekał długo z ustosunkowaniem się do nowego projektu. - Każdy podmiot zamierzający bezprawnie wykorzystywać prawa majątkowe należące do AWR Wprost powinien mieć świadomość, że spółka będzie dochodziła odszkodowania w drodze powództwa cywilnego, a także skieruje odpowiedni wniosek do organów ścigania - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Anna Pawłowska-Pojawa z Platformy Mediowej Point Group, wydawcy "Wprost".

Po stronie spółki są również eksperci prawa prasowego. Przestrzegają, że jeżeli nazwa lub logo nowego pisma będą wprowadzać czytelnika w błąd sugerując, że jest powiązany z poprzednim periodykiem, może to naruszać prawo. Również spuścizna renomy i reputacji tytułu może przynieść kłopoty twórcom "Wprost przeciwnie".

Piński: "Nie ma kontrowersji"

Naczelny nowego tygodnika w rozmowie z "Rzeczpospolitą" odcina się jednak od zastrzeżeń. - Nie ma żadnych kontrowersji związanych z tym tytułem. Został oficjalnie zarejestrowany, a logo było szczegółowo konsultowane z renomowanymi prawnikami - mówi Jan Piński. Dodaje, że nazwa "Wprost przeciwnie" została bez problemu zarejestrowana przez sąd już rok temu.

DOSTĘP PREMIUM