Coraz więcej Polaków uznaje polską winę za Jedwabne [SONDAŻ]

Coraz więcej Polaków przyznaje, że jedwabieńskich Żydów zabili polscy mieszkańcy miasteczka, i akceptuje przeprosiny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 2001 r. - pokazuje sondaż ?Gazety Wyborczej?.

W sondażu na zlecenie "Gazety" TNS OBOP zadał badanym dwa pytania: o to, jakiej narodowości byli ludzie, którzy wymordowali Żydów w Jedwabnem oraz czy byli to tzw. zwykli ludzie czy z marginesu. Spytał też, czy prezydent Kwaśniewski słusznie przeprosił za zbrodnię w 2001 roku.

Jak pisze "Gazeta, badanie " pokazuje, że wciąż dominuje obraz zbrodni w Jedwabnem niezgodny z ustaleniami historyków - Polacy uznają, że Żydów zamordowali sami Niemcy (15 proc. wskazań), Polacy zmuszeni przez Niemców (11 proc.) lub Niemcy przy pomocy Polaków (10 proc.)".

"Gazeta" porównała jednak te wyniki do wyników badań Pentora z 2002. Porównanie pokazało, że przez dziewięć lat nie tylko podniosła się wśród Polaków świadomość zbrodnii w Jedwabnem, ale przybyło tych, którzy widzą głównie polską winę - w sumie 18 proc. badanych uważa obecnie, że Żydów zabili Polacy (ewentualnie Polacy zachęceni przez Niemców). W 2002 roku myślało tak 10 proc.

Więcej osób akceptuje też przeprosiny prezydenta - 55 proc., podczas gdy w 2002 roku za słuszne uznało je 40 proc. badanych.

To optymistyczne, choć można ubolewać, że zmiana następuje powoli - mówi "Gazecie" dyrektor powstającego Muzeum II Wojny Światowej - uważa Paweł Machcewicz.

Więcej nt. wyników sondażu - w "Gazecie Wyborczej".

DOSTĘP PREMIUM