Anders Behring Breivik naśladował Teda Kaczynskiego. Skopiował fragmenty z jego manifestu

W liczącym 1500 stron dokumencie pod tytułem "2083. Europejska Deklaracja Niepodległości", w którym Anders Behring Breivik wyjaśnia ideologiczne tło zamachu w Oslo i masowy mord na wyspie Utoya, są fragmenty skopiowane z manifestu Teda Kaczynskiego, matematyka polskiego pochodzenia, skazanego za głośną serię zamachów bombowych w USA - donoszą dziś norweskie media.

W opublikowanym w internecie dokumencie pod pseudonimem Andrew Berwick, Anders Behring Breivik traktuje przede wszystkim o "wojnie rasowej" i sposobie, w jaki Europa może się uwolnić od imigrantów, a także zawiera szczegółowy opis zamachu terrorystycznego.

Norweg nie krył, że niektóre fragmenty "2083. Europejskiej Deklaracji Niepodległości" nie są jego autorstwa. "Osobiście napisałem mniej więcej połowę tego tekstu. Reszta jest kompilacją wypowiedzi różnych odważnych indywidualności tego świata. Zawartość tego kompendium naprawdę należy do wszystkich" - deklarował Breivik.

W stosunku do manifestu Kaczynskiego zamachowiec dokonał pewnych zmian. Między innymi, zastąpił słowo "lewactwo" określeniem "marksizmu kulturowego", a "lewicowości" "wielokulturowością".

Krytyka marksizmu kulturowego i wielokulturowości są kluczowe dla manifestu Andersa Behringa Breivika.

Z manifestu Unabombera:

"Jednym z najszybciej rozprzestrzeniającego się na nasz świat szaleństwa jest lewactwo, więc dyskusja na temat psychologii lewicowości może posłużyć jako wprowadzenie do dyskusji na temat problemów współczesnego społeczeństwa w ogóle.

Czym jednak jest lewactwo? W pierwszej połowie XX wieku lewactwo miało być praktycznie utożsamiane z socjalizmem. Dzisiaj ruch ten jest podzielony i nie jest do końca jasne, kto właściwie powinien być określany mianem lewaka. W poniższym tekście, gdy mówimy o lewakach, mamy na myśli głównie socjalistów, kolektywistów, osoby "politycznie poprawne", feministki, działaczy na rzecz gejów i niepełnosprawnych, aktywistów praw zwierząt, i tym podobnych. Nie każdy, kto jest powiązany z którymś z tych ruchów jest lewakiem. To, do czego chcemy dotrzeć przez omawianie lewactwa to nie tyle ruch czy ideologia, co typ psychologiczny, czy raczej zbiór pokrewnych typów. Tak więc to, co mamy na myśli mówiąc o lewactwie wyłoni się jaśniej wraz z tokiem naszej dyskusji nad lewackim obrazem psychologicznym."

Z manifestu Andersa Behringa Breivika:

"Jednym z najszybciej rozprzestrzeniającego się na nasz świat szaleństwa jest wielokulturowość, więc dyskusja na temat psychologii wielokulturowości może posłużyć jako wprowadzenie do dyskusji na temat problemów współczesnego społeczeństwa w ogóle.

Czym jednak jest wielokulturowość i marksizm kulturowy? Ruch ten jest podzielony i nie jest do końca jasne, kto właściwie powinien być określany mianem marksisty kulturowego. Kiedy mówimy o wielokulturowości, mamy na myśli głównie socjalistów, kolektywistów, osoby "politycznie poprawne", feministki, działaczy na rzecz gejów i niepełnosprawnych, aktywistów na rzecz praw zwierząt, i tym podobnych.

Nie każdy, kto jest powiązany z którymś z tych ruchów jest marksistą kulturowym. To, co staramy się uzyskać przez omawianie marksizmu kulturowego to nie tyle ruch czy ideologia, co typ psychologiczny, czy raczej zbiór powiązanych typów."

Według specjalisty z norweskiej akademii policyjnej, którego cytuje na swojej stronie norweski dziennik "VG", podobieństw jest więcej i nie chodzi tylko o fragmenty manifestu Kaczynskiego. Norweg podobnie jak Unabomber jest bardzo inteligentny, przez co nie udało się w porę wpaść na jego trop i odkryć planowanych zamachów.

Ted Kaczynski do 11 września był w USA utożsamiany z terrorem. Od 1978 do 1995 roku Kaczynski wysyłał listy-bomby do różnych ludzi przyjmując filozofię zbliżoną do anarchoprymitywizmu. Miał to być jego sposób walki ze złem wynikającym z postępu technicznego.

Unabomber ładunki wysyłał w starannie wykonanych przez siebie drewnianych pudełkach, oznakowanych literami "FC" (Freedom Club, czyli "klub wolności"). W ciągu prawie 18 lat zginęły od jego bomb trzy osoby, a dwadzieścia dziewięć zostało rannych.

Według norweskiej policji sposób działania zamachowca z Oslo przypomina też wydarzenia z 1995 r. w USA, gdzie przed budynkiem federalnym w Oklahoma City wybuchła wypełniona ropą i nawozem azotowym ciężarówka. W efekcie eksplozji w znacznej części zawalił się 7-piętrowy wieżowiec. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych. Funkcjonariusze są przekonani, że Anders Behring Breivik użył dokładnie takiego samego materiału wybuchowego, jak zamachowiec z Oklahoma City.

Najnowszy bilans piątkowych zamachów to siedem osób zabitych w dzielnicy rządowej w Oslo oraz 85 w strzelaninie na wyspie Utoya - 85. Kilka osób nadal uznaje się za zaginione.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM