Zamach w Norwegii. Breivik mówi o nawet kilkunastu komórkach

- Powiedział, że jego organizacja ma dwie komórki w Norwegii oraz kilka, a nawet kilkanaście, w zachodnim świecie - powiedział prawnik Andersa Behringa Breivika. Według niego, można mówić, że jego klient jest szalony. Geir Lippestad powiedział, że zrezygnuje z obrony Breivika, jeśli nie podda się on testom psychologicznym.

Breivik miał też powtórzyć, że atak był konieczny, ponieważ znajduje się on w stanie wojny.

- Według zamachowca wszystko dzieje się teraz zgodnie z planem - powiedział Geir Lippestad, który - jak się okazało - jest członkiem Partii Pracy. To młodzież z tego ugrupowania została w piątek brutalnie zaatakowana przez Breivika. Adwokat nazwał zamach potwornym i absurdalnym. Nie wie też, dlaczego terrorysta wybrał właśnie jego.

Według obrońcy, Breivik powiedział także, że jego rodzina nie przekazała prośby, by z nim się zobaczyć. Dodał, że Breivika nie przeraża liczba osób zabitych w zamachu, o którą zapytał adwokata.

Nie wykazuje żadnych oznak współczucia

- Breivik nienawidzi wszystkich, którzy wierzą w demokrację, jest osobą wyjątkowo zimną i nie wykazuje żadnych oznak współczucia. Oczekuje, że jest to początek wojny, która będzie trwała 60 lat - mówił Lippestad. - Traktuje siebie jak wojownika. Rozpoczął tę wojnę i jest z tego dumny - relacjonował.

Breivik miał wyjawić także, że myślał, iż zostanie zatrzymany wcześniej przez policję, albo, że zginie na wyspie. Jest także zdziwiony, że udało mu się osiągnąć swoje cele. Przed atakami Breivik zażył "pewne leki", aby być silnym i czujnym.

Według Breivika, poniedziałkowe posiedzenie sądu odbywało się za zamkniętymi drzwiami, aby uniemożliwić sprawcy zamachu wysłanie sygnałów do innych "komórek".

Urodzony w 1964 r. Lippestad bronił prawicowego zabójcy 15-letniego Benjamina Hermansena, którego ojciec był Afrykaninem. W 2002 r. sprawca tego morderstwa na tle rasowym został skazany na 17 lat pozbawienia wolności.

32-letni Norweg Anders Behring Breivik w poniedziałek przyznał się przed sądem do przeprowadzenia ataku w Norwegii. Nie uznał się jednak za winnego popełnienia przestępstwa. Na wyspie Utoya Breivik zastrzelił 68 osób. Osiem osób poniosło śmierć w ataku bombowym przeprowadzonym przez niego w dzielnicy rządowej w Oslo.

Utoya: emocje po tragicznej nocy [ZDJĘCIA]>>

DOSTĘP PREMIUM