''Nie zakazywać. Manifest Breivika powinien być dostępny jako memento'' [KOMENTARZ]

''Zapewne pojawią się głosy, żeby zabronić czytania manifestu i usunąć go z internetu. (...) Czynienie z manifestu owocu zakazanego zwiększy jego atrakcyjność, może też doprowadzić do narodzin jakiegoś ruchu zwolenników, co mogłoby być tragiczne w skutkach'' - komentuje w ?Gazecie Wyborczej'' dziennikarz Jacek Pawlicki.

Publikować czy nie? - zastanawiają się komentatorzy. - Stoimy wobec strasznego dylematu: jak dalece stosować zasadę wolności słowa. Bo jeśli dopuszczamy zło do życia publicznego znajdą się tacy, którzy dadzą się mu skusić - mówi w TOK FM filozof, prof. Marcin Król .

"Mein Kampf" Breivika to katechizm zbrodni - pisze Jacek Pawlicki z GW . I właśnie dlatego, jego zdaniem, tekst powinien być dostępny i szeroko dyskutowany.

"Nie zakazywać"

"Zapewne pojawią się głosy, żeby zabronić czytania manifestu i usunąć go z internetu. Technicznie to pewnie niewykonalne, gdyż tekst jest już na milionach twardych dysków na całym świecie. Co więcej, taki zakaz może przynieść efekt odwrotny - czynienie z manifestu owocu zakazanego zwiększy jego atrakcyjność, może też doprowadzić do narodzin jakiegoś ruchu zwolenników, co mogłoby być tragiczne w skutkach" - podkreśla.

"Dlatego "2083. Europejska Deklaracja Niepodległości" powinna być dostępna jako swoiste memento. Uważam też, że to coś więcej niż przedmiot analizy dla politologów, psychologów czy ekspertów od terroryzmu. Dlaczego nie rozmawiać o tym tekście np. w szkole? I obnażając ideologię Breivika, przestrzegać przed szukaniem zbyt prostych recept?" - pisze Pawlicki.

Czytaj cały tekst>>

"Breivik planował silniejszy wybuch" - najnowsze informacje>>

DOSTĘP PREMIUM