Zamach w Norwegii. Policja ujawnia nazwiska i zdjęcia ofiar

Norweska policja rozpoczęła publikację nazwisk ofiar zamachów w Oslo i na wyspie Utoya. Na swojej stronie internetowej www.politi.no policja zamieściła nazwiska czterech ofiar. Norweska gazeta ?VG? opublikowała ich zdjęcia. Zamieściła też zdjęcia zaginionych. Policja zapowiada publikację kolejnych nazwisk i zdjęć.

61-letnia Hanna Orvik Endresen, 56-letni Tove Ashill Knutsen oraz 32-letni Kai Hauge to pierwsze ofiary zamachu w Oslo, których nazwiska ujawniła policja. Czwarta osoba, 23-letni Gunnar Linaker to jedna z ofiar strzelaniny na wyspie Uteoya. Wszystkie wymienione osoby są Norwegami.

Będą kolejne nazwiska. Liczba ofiar nie jest ostateczna

Policyjna strona jest przeciążona, prawdopodobnie wiele osób chce jak najszybciej poznać nazwiska osób, które zginęły. Nazwiska ofiar publikuje też na swojej stronie www.nrk.no norweska telewizja publiczna oraz gazeta "VG". Na konferencji prasowej jeden z szefów policji Johan Fredriksen zapowiedział, że nazwiska kolejnych ofiar będą sukcesywnie publikowane. Dodał, że liczba ofiar nie jest jeszcze ostateczna. - Na wyspie wciąż jest sporo pracy. Dowody zbiera tam 30 oficerów. Wciąż prowadzimy także akcję ratunkową i zrobimy wszystko, by dowiedzieć się, czy jest jeszcze ktoś zaginiony - dodał.

"Policja zrobiła wszystko, co mogła"

Fredriksen oświadczył, że podczas akcji ratunkowej na wyspie Utoya funkcjonariusze zrobili wszystko co mogli. Pojawiają się bowiem zarzuty, że policja przybyła na wyspę zbyt późno. Fredriksen twierdzi, że śmigłowiec, który nadleciał nad wyspę, mógł być używany tylko do celów obserwacyjnych, a nie do ataku na Andersa Breivika, który w tym czasie strzelał do młodzieży na Uteoya. W zamachach zginęło łącznie 76 osób. Sprawca ataków, Anders Behring Breivik, siedzi w tymczasowym areszcie. Jego prawnik oświadczył, że mężczyzna najprawdopodobniej jest niepoczytalny. Breivik twierdzi, że jest członkiem antyislamskiej siatki i że prowadzi wojnę z muzułmanami.

Fotoreporter w Pjongjangu. Tak wygląda życie codzienne Korei Północnej [ZDJĘCIA] >>

DOSTĘP PREMIUM